Avrupa piyasaları düşüşte, Çin’in ihracatındaki artış hissiyatı destekliyor

0

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa pay senedi piyasaları Salı günü bir nebze düşük açılıyor lakin Çin’in ticaret dataları, güçlü bir global talebe işaret ettiğinden kayıplar hudutlu.

DAX %0,1 gerilerken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,2 düşüş gösterdi.

Salı günü yayınlanan datalar, Temmuz ayında %19,3 artış yaşayan Çin ihracatı, Ağustos ayında bir yıl öncesine nazaran %25,6 ile beklenenden süratli artış yaşadı. Ekonomistlerin %17,1 büyüme kestirimlerini aşan bu oran, Delta varyantı ile yüksek hammadde fiyatlarının yol açtığı aksiliklere karşın global talebin gücüne işaret ediyor.

Avrupa’nın majör endeksleri, Temmuz ayında Almanya’nın fabrika siparişlerinde yaşanan beklenmedik artışın yardımıyla Pazartesi günü %1’e yakın artış yaşadı.

Olumlu gelişmeler Salı günü de devam etti. Almanya’nın endüstriyel üretimi Temmuz ayında aylık %1,0 yükseldi. Artık ilgi, Eylül ayına ilişkin ZEW ekonomik hissiyat endeksinde.

Yatırımcılar ayrıyeten ABD’nin hayal kırıklığı yaratan istihdam raporunun tesirini görmek için Pazartesi günkü tatilin akabinde Wall Street’in açılışını bekliyor. Rapor, 750.000 beklentilerine kıyasla yalnızca 235.000 iş imkanı oluştuğunu gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde Adecco (SIX:ADEN) ilgi çekecek. İnsan kaynakları şirketi, Fransa’nın en büyük ikinci dijital işgücü tahlilleri sağlayıcısı olan QAPA’yı, 65 milyon Euro (77 milyon dolar) karşılığında almayı düşündüğünü duyurdu.

Deutsche Telekom (OTC:DTEGY) ise ABD ünitesi T-Mobile’daki hissesini artırmak için Softbank (OTC:SFTBY) ile hisse-değişimi muahedesi yaparken Hollanda’daki ünitesini Apax ve Warburg Pincus’ın oluşturduğu bir konsorsiyuma 5,1 milyar Euro (6,05 milyar dolar) karşılığında satacağını bildirdi.

Salı günü ham petrol fiyatları, Çin ihracatındaki güçlü büyüme sayesinde yükseldi lakin Pazartesi günü Suudi Arabistan’ın, Asyalı alıcılara yaptığı büyük fiyat indiriminin akabinde karlar hudutlu oldu.

Piyasalar ayrıyeten OPEC+’nın üretim artışına devam etme kararı ile Ida Kasırgası’nın ABD üretimi üzerinde devam eden tesirini hala sindirmeye çalışıyor.

WTI vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 69,36 dolar olurken Brent %0,8 artarak 72,78 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli süreçleri %0,8 artışla 1.818,95 dolar olurken EUR/USD %0,1 yararla 1,1873’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku