Avrupa piyasaları ECB toplantısı öncesinde geriledi, EasyJet bedelli pay ihracı duyurusunun akabinde kıymet kaybetti

0

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa pay senedi piyasaları Perşembe günü kıymet kaybetti. Yatırımcılar, artan enflasyon ve yavaşlayan global büyüme ortamında Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde temkinli.

DAX %0,6 düşerken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %1,2 kaybetti.

Delta varyantının yarattığı son hadise dalgasının iktisattaki toparlanmayı yavaşlatacağına dair telaşlar ortasında tam da merkez bankalarının, enflasyonu denetim altına almak için mali takviyesini kademeli olarak çekmeye başlayacağı bir vakitte dünya çapında pay senedi piyasaları yükselişini müdafaaya çalışıyor.

Çin’in bilgileri sorunu ziyadesiyle ortaya koyuyor: ülkenin fabrika kapısı enflasyonu Ağustos ayında 13 yılın yükseğini gördü. ÜFE, artan hammadde fiyatlarının tesiriyle Ağustos ayında bir yıl öncesine nazaran %9,5 artış gösterdi.

Bununla birlikte temel ilgi, ECB toplantısında olacak. Merkez bankası siyasetçilerinin, tahvil alım programını yavaşlatmayla ilgili vakit çizelgesi açıklaması bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde: EasyJet (LON:EZJ) %10 üzerinde düşüş yaşadı. İndirimli havayolu şirketi, salgından toparlanışını finanse etmek için bedelli pay ihracı ile 1,2 milyar sterlin (1,7 milyar dolar) toplamayı düşündüğünü açıkladı ve kısa mühlet evvel bir devralım teklifini reddettiğini ekledi.

Öte yandan Merck KGaA (DE:MRCG) %2,2 yükseldi. Şirket, Ömür Bilimleri ünitesi için büyüme varsayımını yükseltti.

Bunlara ek olarak Uniper (DE:UN01) %0,9 artışla tüm vakitlerin yükseğine ulaştı. Alman güç şirketi, kışın ısınma periyoduna girerken arzın dar olmasıyla ilgili kaygılardan ötürü rekor düzeylere yükselen Avrupa gaz fiyatlarının avantajını yaşıyor.

WM Morrison (LON:MRW), bir devralım savaşının ortasında iken Covid-19’un yarattığı maliyetlerden ötürü birinci yarı kârında %37 düşüş raporlamasına karşın %0,2 yükseldi.

Perşembe günü ham petrol fiyatları sakin seyretti. İda Kasırgası’nın Meksika Körfezi’ndeki üretime olan tesiri azalmaya başlıyor.

Çarşamba günü yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) dataları, 3 Eylül ile biten hafta için ham petrol stoklarında yaşanan düşüşün, 3 milyon varile yakın bir ölçü ile beklentilerin altında olduğunu gösterdi. Fakat ABD akaryakıt stokları, 6,4 milyon varil ile büyük düşüş yaşadı.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi dataları gün içinde paylaşılacak.

WTI vadeli süreçleri %0,2 düşüşle 69,14 dolar olurken Brent %0,1 kaybederek 72,53 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 1.793,15 dolar olurken EUR/USD %0,1 artarak 1,1825’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku