Avrupa piyasaları Fed’in varlık alımını azaltmasına yönelik beklentilerle düştü

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dünya iktisadı ivme kaybederken bile ABD Merkez Bankasının bu yıl tahvil alım programını azaltacağı kaygılarıyla Avrupa borsaları Perşembe günü keskin bir düşüş yaşadı.

Almanya’da DAX %1,5 düşüşle süreç gördü, CAC 40 %2,3 ve İngiltere’de de {{27|FTSE 100} düştü } %1,8 düştü.

Emtia fiyatlarındaki düşüş, madencilik ve petrol şirketlerinin süreç hacmini keskin bir biçimde düşürmesine neden oldu ve madencilik şirketi Anglo American (LON:AAL) payı %10 düştü – bunun yarısından fazlası temettü ödemesine bağlı olmasına karşın, Rio Tinto (LON:RIO) payı, Antofagasta (LON:ANTO) payı ve BP (NYSE:BP) payı de %4’ün üzerinde bedel kaybetti.

Avrupa piyasaları, Wall Street’ten zayıf bir piyasa devraldı. Dow Jones Sanayi Ortalaması ve S&P 500, Temmuz ayındaki Federal Rezerv toplantısının tutanaklarının birçok siyaset yapıcının başarısız olduğunu göstermesinin akabinde %1’in üzerine düştü. Yatırıcımlar Merkez bankasının bu yıl tahvil alımlarını azaltmaya başlamasının uygun olabileceğine inanıyor.

Fed’in pandemi periyodu teşvik tedbirlerinin dizginlenmesinin, global ekonomik toparlanmanın durma belirtileri göstermesi ve ülkelerin COVID-19 Delta varyantının yayılmasıyla çaba etmek için tedbirler almasıyla birlikte gerçekleşebileceğine dair tasalar artıyor.

Seyahat ve cümbüş endeksi de, koronavirüsün delta varyantı olaylarındaki artışın ortasında düştü. British Airways’in sahibi IAG (LON:ICAG) payları %2,2 düştü ve tatil şirketi Tui (DE:TUIGn) payları ise %1,8 düşüş gördü.

AstraZeneca (NASDAQ:AZN) payları, CEO’su Pascal Soriot’un pandemi müdahalesini ele alış biçimine yönelik tenkitlere karşın 2020’de İngiltere’nin en yüksek fiyatlı şirket işvereni seçilmesinin akabinde %1 düştü. Şirket, Covid-19 aşısını maliyet fiyatına satmayı kabul eden tek büyük ilaç üreticilerinden biriydi, lakin ilacın geliştirilmesi sırasındaki zayıf bağlantı, üretim darboğazları ve birtakım rakip aşılardan biraz daha düşük aktiflik, şirketin prestijinde önemli hasara neden oldu.

Volkswagen (DE:VOWG) payı, Alman araba üreticisinin yarı iletken tedarik sorunları nedeniyle üretimi daha da kesmesi gerekebileceğini söylemesinin akabinde %2,2 düştü. Bölümdeki tedarik zincirlerinin en usta yöneticisi olarak görülen Toyota Motor’un (NYSE:TM) çip kıtlığı ve Covid nedeniyle -özellikle Tayland’daki fabrika kapanmalarıyla birlikte Eylül ayında üretimi kısmak zorunda kalabileceğini söylemesinin akabinde tüm araba üreticisi stokları zayıf bir biçimde açıldı.

Perşembe günü Avrupa’da birinci basamak ekonomik datalar yolunda çok az şey var, bu nedenle birden fazla göz, ülkenin iş gücü piyasası durumuna ait değerli bir rehber olan ABD’deki haftalık işsizlik müracaatları datalarının yayımlanmasında olacak.

Öte yandan petrol fiyatları Perşembe günü düştü, zira ABD akaryakıt stoklarında sürpriz bir artış, delta koronavirüs varyantının yayılmasının yakıt talebini etkilediğini gösterdi.

ABD Güç Bilgi Yönetimi Çarşamba günü geç saatlerde 13 Ağustos’a kadar olan haftada 3 milyon varilden fazla ham petrol arzı azalmayı bildirdi, fakat bu, akaryakıt arzında bir aydan fazla müddettir birinci artışla 696.000 varil üretim oldu ve bu da piyasadaki hissiyatı büyük oranda etkiledi.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %2,8 düşüşle varil başına 63,38 dolardan süreç gördü ve Mayıs ayından bu yana birinci kere 65 doların altına düşerken, Brent kontratı %2.4 düşüşle 66,58 dolara geriledi.

Ek olarak, altın vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 1,783,50 dolar/oz’a düşerken, EUR/USD %0,2 düşüşle 1,1683’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku