Avrupa piyasaları İngiltere’den gelen perakende satış bilgileriyle geriledi

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü İngiltere’de perakende satışlarındaki düşüşün yavaşlayan global ekonomik toparlanma kaygılarını artırmasının akabinde baskı altına girdi.

Almanya’da DAX %0,6 gerilerken Fransa’da CAC 40 %0,3 düştü ve İngiltere’de ise FTSE 100 %0,1 düştü.

Özel sermaye şirketi Clayton Dubilier & Rice, WM Morrison Supermarkets (LON:MRW) için teklifini 7 milyar sterline çıkartıp İngiltere’nin dördüncü büyük market zinciri için olan rekabeti kızıştırırken Cuma günü İngiliz perakende bilgilerini bekliyor olacağız.

Bu hareket, Ağustos başında teklifini 6,7 milyar sterline çıkaran Majestic Wine’ın sahibi Fortress üzerinde baskı yaratıyor ve Morrison’ın payı, piyasanın diğer bir karşı teklif beklemesi üzerine %4,7 artarak 52 haftanın en yüksek düzeyine ulaştı.

Bu ortada, İngiliz devlerinden Marks and Spencer (LON:MKS) payları, ikinci çeyrekte geliri pandemi öncesindekinin yalnızca %3 altına düşerek tüm yıl için kar amacını artırdıktan sonra neredeyse %11 arttı.

Yeniden de İngiltere’de perakende satışlar Haziran ayındaki revize edilmiş %0,2’lik büyümeye nazaran keskin bir yavaşlama göstererek Temmuz’da %2,5 düştü.

Avrupa piyasaları, ABD Merkez Bankası’nın pandemi periyodu nakdî teşvik tedbirlerini dizginlemenin eşiğinde olabileceği kaygılarıyla yatırımcıların riskten daha fazla kaçınması sonucunda bu hafta zorlandı. Bu, Covid-19 varyantlarının yayılması ve bunların global büyüme üzerindeki tesiri, Çin’in Afganistan’daki düzenleyici baskısı ve kaosu hakkındaki telaşlara eklendi.

Cuma günü erken saatlerde, Çinli yetkililer, Avrupa’nın Global Data Müdafaa Yönetmeliği doğrultusunda ülkenin teknoloji devlerinin çalışma halini etkileyecek bir dizi atağın en sonuncusu olan büyük bir bilgi müdafaa yasasını Cuma günü onayladı.

Avrupa’ya dönersek, Alman fabrika fiyatları Temmuz’da yıllık %10,4 artışla %1,9 arttı ve Avrupa Merkez Bankası’nın dikkatini çekmesi beklenen bir düzeyde.

Öte yandan, petrol fiyatları Cuma günü üç ayın en düşük düzeylerine yakın bir noktada duruldu, fakat delta varyantı ile çaba önlemleri hareketliliği vurduğundan, global talep büyümesine ait kaygılar ortasında fiyatlar hala ağır haftalık kayıplara yanlışsız gidiyor.

ABD’de ham petrol vadeli süreçleri %0,1 düşüşle varil başına 63,48$’dan süreç görürken, Brent kontratı %0,1 düşüşle 66,37 dolara geriledi. Her iki mukavele de Perşembe günü Mayıs ayından bu yana en düşük düzeylerine düştükten sonra haftalık %6 civarında kayıp yolunda ilerliyor.

Ek olarak, altın vadelileri %0,4 artarak 1.789,70 dolara yükselirken, EUR/USD %0,1 artışla 1,1681 düzeyinden süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku