Avrupa piyasaları yüksek, Almanya’nın endüstriyel siparişleri iyimserliği artırıyor

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları, Almanya’nın endüstriyel siparişlerinin güçlü olması ve ABD’nin zayıf istihdam raporunun Fed’in nakdî sıkılaşma kararında ertelemeye işaret etmesi ile Pazartesi günü yükseldi.

DAX %0,6 artarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,5 yükseldi.

Haftanın başında hissiyatı destekleyen gelişme, Alman fabrika siparişlerinin Temmuz ayında %3,4’lük sürpriz bir artış yaşaması oldu.

Raporun ay bazında %1,0 düşüş göstermesi bekleniyordu ve yurtiçi siparişlerin düşmesiyle birlikte yabancı siparişler artarken bu, Avrupa’nın en büyük iktisadının ikinci yarıya güçlü bir başlangıç yaptığını gösterdi.

Yatırımcılar hala ABD’nin Cuma günkü payrolls raporunu pahalandırıyor. Merkez bankası, artan hadise sayılarının iktisat üzerindeki tesirini görmeyi beklerken rapor, beklentilerin altında bir artış göstererek Fed’in, tahvil alım programını azaltmaya başlama tarihini ertelemiş olabilir.

Bununla gözler Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) çevrildi. Bölgenin merkez bankasının, Perşembe günkü toplantıda teşviki azaltma konusunu tartışması bekleniyor.

Euro bölgesinde enflasyon, %3 ile 10 yılın yüksek düzeyine çıktı ve idare kurulunun daha şahin üyelerinin, varlık alım programını yavaşlatmaya başlaması için bankaya davet yapmasına yol açtı.

Bilhassa ABD’deki tatil sebebiyle kurumsal cephede çok haber yok. Lakin Fransız mühendislik kümesi Spie SPIE, Fransız güç kümesi Engie’nin ENGIE yeni yarattığı hizmet ünitesi Equans için verdiği teklifi teyit ettikten sonra pay senedi %3,6 düşüş yaşadı.

Suudi Arabistan Asyalı alıcıları için fiyat indirimi yaptıktan sonra ham petrol fiyatları sert düştü.

Devlete ilişkin petrol devi Saudi Aramco 2222 Pazar günü, Asya’ya satılan tüm ham petrol tiplerinde ekim fiyatlarında en az 1 dolar indirim yapacağını söyledi. Bu indirim ölçüsü, beklenenden çok daha büyük.

Covid-19 hadiselerinin artmaya devam etmesi ile birlikte taleple ilgili telaşlar, OPEC+’nın geçen haftaki toplantıda Ekim ayında günlük 400.000 varillik ek üretim artışı isteğini onaylamasının akabinde ortaya çıktı.

WTI vadeli süreçleri %1,2 düşüşle 68,47 dolar olurken Brent %1,2 azalarak 71,75 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 1.827,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,1862’den süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku