Avrupa piyasaları yüksek, Almanya’nın perakende satışları alt üst oldu

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) optimist açıklamaları sayesinde Çarşamba günü yüksek açılıyor lakin global iktisadın toparlanma gücüne ait telaşlar sürüyor.

DAX %0,3 artarken CAC 40 ve FTSE 100 %0,6 yükseldi.

Çarşamba günü hissiyatı destekleyen gelişme, ECB Lider Yardımcısı Luis de Guindos’un açıklamaları oldu. İspanyol bir gazeteye yaptığı açıklamada de Guindos, Euro bölge iktisadının, ECB’nin beklediğinden daha süratli büyüdüğünü söyledi.

El Confidencial’ın yaptığı alıntıya nazaran de Guindos “2021’de iktisat beklediğimizden daha yeterli bir performans sergiliyor ve bu da önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan projeksiyonlara yansımış olacak” dedi.

Bununla birlikte bu durum, bilhassa de Salı günü yayınlanan ve tüketici fiyatlarının Ağustos ayında %3 artış yaşadığını gösteren Euro bölgesi enflasyon datalarının akabinde merkez bankasının, nakdî teşviki beklenenden kısa müddette bitirmesi ile sonuçlanabilir. Enflasyon, beklentilerin ve ECB’nin %2 gayesinin hayli üzerinde geldi. ECB’nin son siyaset toplantısında da yıllar içinde birinci sefer çok yüksek enflasyon riski kabul edildi.

Çarşamba günü yayınlanan datalar, Ağustos ayında Çin’in fabrika aktivitesinin yaklaşık bir buçuk yıl içinde birinci sefer küçülme bölgesine girdiğini gösterdi.

Karantina önlemleri, tedarikteki darboğazlar, kirlilik aykırısı eforlar ve yüksek hammadde fiyatlarının tesiriyle Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi, 50 puanın altına inerek 49,2 puanda geldi.

Almanya’nın perakende satışları Temmuz ayında ay bazında %5,1 düşüş gösterdi.

OPEC+ toplantısı öncesinde Çarşamba günü ham petrol fiyatları, ABD petrol stoklarında beklenenden daha büyük yaşanan düşüşün dayanağıyla yükseldi.

OPEC+’nın, pazarın ek üretimle başa çıkmaya yetecek kadar güçlü olduğu kanaatiyle Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik ek üretim artışını onaylamak üzere Çarşamba günü toplanması bekleniyor.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü (API), geçen hafta ham petrol stoklarında 4 milyon varil üzerinde düşüş olduğunu gösterdi. Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bu düşüşü tasdik edip etmeyeceğini görmeyi bekliyor.

Ayrıyeten ABD’li rafineriler, İda Kasırgası sonrasında yaşanan ziyanı değerlendirmeye devam edecek.

WTI vadeli süreçleri %0,9 artışla 69,11 dolar olurken Brent %0,8 yükselerek 72,21 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 yükselişle 1.819,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1799’dan süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku