Avrupa piyasaları yüksek, Pernod Ricard ‘dinamik’ bir çeyrek bekliyor

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) optimist açıklamaları sayesinde Çarşamba günü yükselerek yeni rekor düzeylere ulaştı.

DAX %0,9 artarken CAC 40 %1,4 ve FTSE 100 %0,9 yükseldi. STOXX 600 %0,8 artış yaşayarak Ağustos ortasında gördüğü rekor düzeylere yaklaştı.

Çarşamba günü hissiyatı destekleyen gelişme, ECB Lider Yardımcısı Luis de Guindos’un açıklamaları oldu. İspanyol bir gazeteye yaptığı açıklamada de Guindos, Euro bölge iktisadının, ECB’nin beklediğinden daha süratli büyüdüğünü söyledi ve gelecek haftaki siyaset kurulunda bankanın büyüme varsayımlarına artış taraflı bir revizyon olabileceğine işaret etti.

Bu, ay bazında Almanya’nın Temmuz ayı perakende satışlarında %5,1 düşüş yaşadığını gösteren raporu gölgede bıraktı. Ağustos ayı Euro bölgesi imalat PMI okuması da beklenenden daha fazla düşüş gösterdi lakin yeniden de 61,4 puan ile tarihin en yüksek düzeylerinde olmaya devam etti.

Çarşamba günü yayınlanan datalar, Ağustos ayında Çin’in fabrika aktivitesinin yaklaşık bir buçuk yıl içinde birinci kere küçülme bölgesine girdiğini gösterdi. Bu da Çin iktisadında bir sakinliğe işaret etti.

Avrupa’nın bilgi cephesinde ise Temmuz ayına ilişkin Euro bölgesi istihdam sayıları var.

Kurumsal gelişmelerde: Pernod Ricard (PA:PERP) %3,5 artış gösterdi. Fransa’nın içecek üreticisi, Temmuz ayında başlayan birinci çeyreğinin “çok dinamik” olacağını söyleyerek satış ivmesine güvendiğini söz etti.

Öbür yandan WH Smith (LON:SMWH) payı %6,8 kaybetti. Perakendeci, seyahat kesimindeki toparlanma sürecindeki belirsizliğe değinerek 2022 Ağustos ayında bitecek yıl için kârlılığının, piyasa beklentilerinin düşük alt hududunda olacağı konusunda uyardı. WH Smith’in outlet mağazalarının birçok havaalanları, tren istasyonları ve otobüs duraklarında.

Carrefour (PA:CARR) %3,7 kaybetti. fransız milyarder Bernard Arnault, Societe Generale’ye (OTC:SCGLY) nazaran hızlandırılmış bir ön talep toplama aracılığıyla süpermarket kümesindeki %5,7’lik payını sattı.

Çarşamba günü ham petrol fiyatları yükseldi. OPEC+, Çarşamba günkü toplantı öncesinde gelecek yılın petrol talebi için kestirimlerini yükseltti.

OPEC+’nın, Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik ek üretim artışını onaylamak üzere Çarşamba günü toplanması bekleniyor.

Öncesinde Reuters kümenin, 2022 petrol talebi büyümesi için kestirimlerini artış taraflı revize ederek günlük 3,28 milyon varilden 4,2 milyon varile çıkardığını bildirdi.

Hissiyatı destekleyen öteki gelişme ise Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API), geçen hafta ham petrol stoklarında 4 milyon varil üzerinde düşüş olduğunu gösteren Salı günkü raporu oldu. Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bu düşüşü tasdik edip etmeyeceğini görmeyi bekliyor.

WTI vadeli süreçleri %0,9 artışla 69,08 dolar olurken Brent %0,8 yükselerek 72,19 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 1.811,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 artarak 1,1804’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku