Avrupa piyasaları yüksek, Powell’ın konuşması faaliyeti sınırlıyor

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasalarının Cuma günü hafif yüksek açılması bekleniyor. Yatırımcılar, Fed Lideri Jerome Powell’ın merakla beklenen konuşması öncesinde konum alma konusunda temkinli.

DAX %0,1 yükselirken FTSE 100 %0,1 artış gösterdi ve CAC 40 büyük oranda sakin seyretti.

Fed’in yıllık merkez bankacıları araştırma konferansı olan Jackson Hole Sempozyumu, Covid-19 virüsünden ötürü bu yıl sanal olarak düzenleniyor ve geçmişte Fed siyasetçileri tarafından çoklukla gelecek siyasetine kılavuz sağlamak için kullanıldığından piyasanın ilgisi tüm hafta bu aktiflikte oldu.

Powell TSİ 17.00’da konuşacak ve açıklamalarında, Fed’in tahvil alım programını azaltmak için kabaca bir vakit çizelgesi sunması bekleniyor. Bu, koronavirüs salgını sonrasında merkez bankasının emsalsiz nakdî dayanağını bitirmek için bir başlangıç olacak.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, Perşembe günkü açıklamasında Fed’in, 120 milyar dolarlık aylık tahvil alımını azaltmaya başlama planı etrafında “birleştiğini” söylerken Kansas City Fed Lideri Esther George, “er ya da geç” azaltmaya başlama davetlerine yenisini ekledi.

Cuma günkü temkinliliğin bir öbür sebebi, Perşembe günü Kabil havaalanı dışında intihar saldırısı olarak gerçekleşen ve onlarca sivilin ve en az 13 ABD askerinin vefatına yol açan patlamadan sonra Afganistan’da işlerin karışması oldu.

Avrupa’da Fransız ve İtalyan tüketici itimadı raporları paylaşılacak ve olaylar artarken ufak düşüş göstermesi bekleniyor. Çıkar cephesi ise sakin.

Öte yandan ham petrol fiyatları yükselerek bu haftayı yüksek bitirme yolunda ilerliyor. Tropik İda Fırtınası bölgeye yaklaşarak kasırgaya dönüşme durumunda üretimde kısa vadeli aksaklıklara yol açma riski taşıdığından Meksika Körfezi’ndeki petrol şirketleri üretimi durdurdu.

Cuma günü ilginin bir kısmı Baker Hughes kule sayımı datalarında olacakken CFTC’nin (Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Komisyonu) net konum alma bilgileri de piyasanın gidişatına ait ipuçları için dikkatle incelenecek.

WTI vadeli süreçleri %1,8 artışla 68,61 dolar olarak haftalık %8 üzerinde yarar yolunda ilerlerken Brent %1,6 artışla 71,28 dolara yükseldi ve haftalık %9 üzerinde artış ile kapanma yoluna girdi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,5 artışla 1.804,95 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,1761’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku