Avrupa piyasaları yükseldi, gözler ABD’nin istihdam raporunda

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları bugün temkinli bir hissiyatla yüksek açılacak. Yatırımcılar, Fed’in para siyasetinin gidişatını etkileyebilecek ABD istihdam verisini bekliyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Cuma günü ilgi tarım dışı istihdam datalarında olacak. Temmuz ayında 943.000 artış yaşanan işe alımların, Ağustos ayında 750.000 ile kıymetli ölçüde yavaşlamış olması bekleniyor.

Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının mali teşviki azaltmaya başlaması için ön şartlardan birinin istihdam sayılarındaki gelişme olduğunu açıkça lisana getirdi. Lakin yeni bir salgın dalgasının güçlenmesi ile son haftalarda iktisatta birtakım yavaşlama işaretleri görüldü. Yatırımcılar bu nedenle iş bilgilerine dikkatle bakacak ve son 18 aydır yaşanan rallinin arkasında Fed’in yarattığı likiditenin olmasından ötürü ABD’nin varlık alımlarını azaltma vakti ve temposuna dair ipuçları arayacak.

Öncesinde ise Avrupa piyasaları, Asya’da olduğu üzere karışık seyirde. Japonya’nın Nikkei endeksi, Başbakan Yoshihide Suga’nın istifa edeceğini söylemesinden sonra %2 kazandı.

Bununla birlikte Çin’in hizmet kesiminin Ağustos ayında küçülme bölgesine girmesi ile piyasalar yeterli seyretmedi. Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi, 2020 nisan ayından beri görülen en düşük düzey 46,7 puana geriledi.

Avrupa’da günün en kıymetli iktisat bilgileri, Ağustos ayına ilişkin hizmet PMI sayıları ile Euro bölgesi için Temmuz ayı perakende satış raporu olacak.

Cuma günü ham petrol karışık seyretti. Yatırımcılar, istihdam raporu öncesinde büyük hareketlerden kaçındı.

Bununla birlikte petrol piyasası, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük düşüş yaşanmasının da dayanağıyla arka arda ikinci haftalık yararı yolunda ilerliyor.

OPEC+, Ekim ayında günlük 400.000 varil ek üretim artışı isteğini onayladı. OPEC birebir vakitte gelecek yıl için talep kestirimini de yükseltti.

WTI vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 69,95 dolar olurken Brent %0,1 artarak 73,13 dolardan alıcılandı. Her iki kontrat de Perşembe günü %2 civarı artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 yükselişle 1.814,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1878’den süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku