Avrupa piyasaları yükseliyor, istihdam raporu ile gözler ECB’ye çevrildi

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa pay senedi piyasaları Pazartesi günü yükseliyor. Yatırımcılar, ABD’nin hayal kırıklığı yaratan iş raporunu ve global büyüme görünümünün yanında Fed’in para siyasetine muhtemel tesirini kıymetlendiriyor.

DAX %0,3 yükselirken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,2 artış gösterdi.

ABD’nin istihdam raporu sonrasında ABD’deki resmî tatilin de tesiriyle Pazartesi günü Avrupa’da ticaret cansız başladı. Rapor, iş imkanlarında beklenenden daha ufak bir yükseliş ile fiyatlarda artış raporladı.

Fed, harika mali teşvikini azaltmaya başlamak için istihdam sayılarında ilerleme olup olmadığına bakıyor. Merkez bankası, artan olay sayılarının iktisat üzerindeki tesirini görmeyi beklerken 750.000 beklentisine kıyasla 235.000 iş imkânı oluştuğunu gösteren rapor, tahvil alım programını azaltmaya başlama sürecini erteleyecek üzere görünüyor.

Bununla ayrıyeten gözler Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) çevrildi. Bölgenin merkez bankasının, Perşembe günkü toplantıda teşviki azaltma konusunu tartışması bekleniyor.

Euro bölgesinde enflasyon, %3 ile 10 yılın yüksek düzeyine çıktı ve idare kurulunun daha şahin üyelerinin, varlık alım programını yavaşlatmaya başlaması için bankaya davet yapmasına yol açtı.

Bununla birlikte bölgenin PMI dataları, toparlanma konusundaki inancın düştüğünü gösterdi. ECB’nin alımları Fed’den evvel daralmaya başlaması halinde tek dövizin büyük artışlar yaşayacağına ve ihracat üzerinde tesiri olacağına dair tasa oluşacak.

Suudi Arabistan Asyalı alıcıları için fiyat indirimi yaptıktan sonra ham petrol fiyatları sert düştü.

Devlete ilişkin petrol devi Saudi Aramco (SE:2222) Pazar günü, Asya’ya satılan tüm ham petrol cinslerinde ekim fiyatlarında en az 1 dolar indirim yapacağını söyledi. Bu indirim ölçüsü, beklenenden çok daha büyük.

Covid-19 olaylarının artmaya devam etmesi ile birlikte taleple ilgili kaygılar, OPEC+’nın geçen haftaki toplantıda Ekim ayında günlük 400.000 varillik ek üretim artışı isteğini onaylamasının akabinde ortaya çıktı.

WTI vadeli süreçleri %1,4 düşüşle 68,30 dolar olurken Brent %1,5 azalarak 71,56 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 1.829,10 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1871’den süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku