Avrupa’da Delta varyantı, Didi’nin halka arzı, Binance – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Koronavirüsün delta varyantı, Avrupa’nın tatil dönemini altüst edecek üzere görünüyor. Didi, birinci halka arz (IPO) kaydını bitirmeye yaklaşıyor, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bölgesel seçimlerde geriledi ve İngiltere, kripto borsası Binance’i yasaklayan son büyük ülke oldu.

İşte 28 Haziran Pazartesi günü piyasaları hareketlendirebilecek beş değerli gelişme:

1. Avrupa, Covid-19’un Delta varyantı ile karşı karşıya

Covid-19 virüsünün son derece bulaşıcı Delta çeşidi, yaz başlarken ek seyahat kısıtlamalarına yol açma tehdidinde bulunduğundan, Avrupa tatil dönemini kurtarma yarışı devam ediyor.

İngiltere’de Delta varyantı olayı, geçen hafta 35.000 üzerine çıkarak evvelki haftaya nazaran %46 artış gösterdi. İngiltere hükümeti, bu sebeple tam açılmayı bir ay ertelemeyi seçti.

Geçen hafta yapılan bir AB doruğu, İngiltere’den seyahat edecekler için karantina zorunlulukları üzerine ortak bir çizgide buluşamadı. Turizm gelirine bağımlı olan ülkeler, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, İngiliz yolculara AB çapında bir karantina zaruriliği uygulama konusunda yaptığı baskıya karşı çıktı.

Avrupa’nın aşı dağıtımı, yavaş bir başlangıcın akabinde gelişme gösterdi lakin nüfusun yalnızca %30’u tam aşılı. Ek seyahat kısıtlamaları ihtimal dahilinde görünüyor.

Öteki yandan Güney Afrika alarm seviyesini yükseltti ve Sydney, Delta varyantı salgınları ile gayret için iki haftalık karantina ilan etti.

2. Borsa sakin, altyapı muahedesi mümkünlüğü

ABD borsası Pazartesi günü büyük oranda değişmeden açılacak, yatırımcılar yeni bir altyapı mutabakatı potansiyelini değerlendirirken rekor düzeyler civarında seyredecek.

Dow Jones 15 puan düşerken S&P 500 %0,1 yükseldi ve Nasdaq 100 %0,2 artış yaşadı.

S&P 500 Cuma gününü %0,3 yükselişle rekor düzeyde kapatırken Dow Jones Industrial Average 200 puandan fazla artış yaşadı. Nasdaq Composite ise bir ölçü düşük kapattı lakin yeniden de geçen haftaki %2’lik artışa yenisini ekledi.

Geçen haftanın sonunda duyurulan, iki partinin de takviyesini alan 1,2 trilyon dolarlık altyapı muahedesi artık daha mümkün görünüyor. Zira Lider Joe Biden, farklı bir Demokrat harcama planı da Kongre’de kabul edilmediği sürece öneriyi veto etme tehdidini geri çekti.

3. Didi, birinci halka arzı (IPO) için buyruk defterini kapatacak

Çin’in en büyük seyahat paylaşım firması Didi Chuxing, Pazartesi günü ABD’de IPO’su için buyruk defterini kapatacak üzere görünüyor.

Didi, Perşembe günkü bir düzenleyici belgesinin gösterdiği üzere Amerikan Tevdi Payı başına fiyat aralığını 13-14 dolar olarak belirledi ve bu IPO’da bunun üzere 288 milyon pay arz edeceğini söyledi. Aralığın en üst düzeyinde muahede, 4 milyar dolar üzerinde para toplayacak ve Didi’nin bedeli yaklaşık 67 milyar dolar civarı olacak.

Mutabakatın güçlü talep gördüğü belirtiliyor: bankalar, defterleri beklenenden bir gün evvel kapatıyor. Didi, yavaşlayan seyahat paylaşım büyümesini telafi etmek için salgın sırasında besin teslimat hizmeti olarak işini çeşitlendirdi. Hatta Didi, Mart çeyreğinde 837 milyon dolar kâr elde etti, bu da rakibi Uber’in (NYSE:UBER) hala imrendiği bir durum.

Lakin Didi, düzenleyici kontrolü için makul bir vakitte halka açılıyor ve Pekin, görünüşe nazaran ülkenin internet devlerini çökertmeye istekli.

Mayıs ayında Çin’in antitröst denetleyicisi, başkaları üzere Didi’nin de hem şoförlerine hem de müşterilerine daha adil davranması, öbür bir deyişle daha az karlı bir yola girmesine hükmetti. Ayrıyeten bir belgede Didi, yatırımcılarına yaptığı ikazda hükümet yetkililerini ahenk sağlama konusunda atılan adımlardan şad edeceğinin garantisini veremeyeceğini söyledi.

4. Binance İngiltere’de beğenilen karşılanmıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’in, Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) tarafından faaliyetleri inceleme altına alındıktan sonra İngiltere’deki tüm faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Bu karar ile kripto paranın anaakım global finans kesiminin bir modülü olabileceğini umanlar bir mağlubiyet daha aldı.

FCA bu karar için bir açıklama yapmadı lakin kripto para ile bağlantılı hizmet sunan tüm firmaların, Ocak ayından bu yana kaydolmalarını ve kara para aklamayla çaba kurallarına uyduklarını göstermelerini kaide koşuyor.

Borsayla ilgili tasası olan tek ülke İngiltere değil. Japonya ve Almanya’daki emsal kuruluşlar da yakın vakitte yatırımcıları Binance’in borsa kurallarını ihlal etme mümkünlüğü konusunda uyardı.

Buna karşın Pazartesi günü dijital varlıklar yükseldi. Bitcoin %6 artışla 34.664 dolara ulaştı.

Meksika’nın en varlıklı adamlarından biri Ricardo Salinas Pliego, fiat para ünitelerinin kıymet kaybetmesini eleştirerek ülkede bitcoin kabul eden birinci bankayı açmayı planladığını söyledi.

 5. Macron seçimlerde yenilgiyi tadıyor

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Pazar günkü bölgesel seçimlerde cüreti kırıldı. Macron’un partisinin, oyların yalnızca %10 civarını alacağı varsayım ediliyor.

Bununla birlikte Fransız tahvil getirileri, Marine Le Pen’in çok sağcı Ulusal Birlik partisinin yaşadığı hezimetten ötürü düşüş yaşadı. Le Pen, 2017 yılında Fransa’nın Avrupa Birliği’nden çıkarılmasını savunurken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron karşısında yarışmıştı.

Ön sonuçlar, temel kazananların, seçmenlerin %29,3’ü tarafından desteklenen ana muhalefet Les Républicains de dahil olmak üzere çeşitli merkez sağ partiler olduğunu gösterdi.

Ayrıyeten Çin’in Envision Group’u, Renault’nun (PA:RENA) uygun fiyatlı elektrikli araç yelpazesine güç sağlamak için Fransa’nın kuzeyindeki bir pil tesisine 2 milyar Euro (2,4 milyar dolar) yatırım yapacak.

Macron’un, Pazartesi günü geç saatlerde Renault ‘nun Douai’deki montaj fabrikasında muahedeyi duyurması planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku