BIST 100 Endeksi, global satışın tesiriyle son bir haftanın en düşük düzeyine geriledi

0

Investing.com –  Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan global endeksler, bu hafta başında Çin bilgilerindeki yavaşlama, delta varyantı ve artan hadise sayısıyla yükselişini durdurdu. ABD’de dataların olumlu gelmesi ve Fed’in bu ayki toplantı tutanaklarında varlık alımlarının azaltılması için sene sonu ya da 2022 başının gündeme getirilmesiyle dolar yükseldi, borsalarda ise satışlar oldu.

Bugün Avrupa kırmızı ve en çok kayıp %2 üzeri düşüşle CAC 40 endeksinde görülürken Asya’da da Hang Seng %2 üzeri düşüşle kayba öncülük etti. ABD vadelilerinde ise kayıp daha sonlu.

Yurt içinde BİST 100 bugün gün içinde 1.433 puana gerileyerek son bir haftalık kazanımlarını sildi. Endeks günü %0,67 düşüşle 1.439 puandan kapattı. XBANK bugün %1,5 üzeri kayıpla 1.290 puana geriledi. Bugün en çok düşüşü yaşayan endeks BİST Kolay Metaller olurken BİST Bilgi Teknolojileri ve BİST Spor müspet ayrışan endeksler oldu.

Dün 1.467 puana çıkarak 14 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gören BIST 100 Endeksinde 1.430 puan en yakın takviye olarak izleniyor ve bugünkü kapanışta bu dayanak düzeyi korundu. Yarın haftanın son süreç gününde dünya borsalarındaki satışların devam etmesi durumunda 1.400 puan tabanına doru düşüş devam edebilir.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku