Bitcoin hash oranı son 8 ayın en düşük düzeyinde

0

Çin’deki kripto para zıddı ataklar Bitcoin madencilik gücünün azalmasına neden oldu. Hash oranı son 8 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Bitcoin’in ağ gücünü ve güvenirliğini belirleyen hash oranı, mayıs ortasındaki tepe düzeyinden bu yana yüzde 46 düştü. Bitinfocharts’a nazaran, Bitcoin hash oranı şu anda 91,2 EH/s düzeyinde. Altı haftadan kısa mühlet evvel bu oran 171,4 EH/s olarak hesaplanmıştı.

Bitinfocharts ayrıyeten madencilik kârlılığında saniyede terahash başına günlük 0,449 dolar olan ölçünün 0,226 dolara kadar düştüğünü bildirdi.

3 Kasım 2020’de 90 EH/s düzeyinin altına düştüğünden bu yana BTC hash oranı 8 aydır hiç bu kadar düşük olmamıştı. Yüksek hash oranı, yeni blok doğrulamak için madenciler ortasında daha fazla rekabet manasına geliyor ve ayrıyeten %51 saldırısının yapılma ihtimalini azaltarak ağı daha inançlı kılıyor.

Hash gücü ve madencilik kârlılığındaki düşüş, Çinli yetkililerin ülke genelinde Bitcoin madencilik tesislerine yönelik devam eden baskılarından kaynaklanıyor. Hafta sonu boyunca, Çin’in Sichuan eyaletindeki büyük madencilik havuzlarının kapatıldığına dair imgeler toplumsal medyada paylaşıldı.

18 Haziran’da, Sichuan’ın batı kısmında bir kent olan Ya’an, lokal Bitcoin madencilik operasyonlarını kapatan yeni lokasyon oldu. 2019’un sonlarında CoinShares, Sichuan’ın global hash oranının yarısından fazlasına mesken sahipliği yaptığını, ucuz ve mevsimsel olarak bol hidroelektrik gücüyle madencileri kendine çektiğini söylemişti.

12 Haziran’da Yunnan eyalet yetkilileri, Bitcoin madenciliğine dahil olan şahıs ve şirketlerin yasa dışı elektrik gücü kullanımı hakkında soruşturma buyruğu veren bir bildiri yayımladı.

15 Haziran’da yayımlanan CNBC haberinde, Castle Island Ventures ortağı Nic Carter, Bitcoin’in hash oranının düştüğünü belirtti ve şu spekülasyondan bulundu: “Ülke genelinde kurulumların kapatılması olası görünüyor.”

Mayıs ayı başlarında Cointelegraph, Bitcoin hash oranının Çin’den ayrılmaya başladığına dair işaretler olduğunu bildirmişti. Carter, Bitcoin’in tüm hash gücünün en az yarısının vakitle Çin’den ayrılacağını ileri sürdü.

Kuzey Amerika, bilhassa de Teksas eyaleti, elverişli düzenlemeler ve bol ölçüde düşük maliyetli yenilenebilir güç sayesinde “büyük madencilik göçünün” yaşanmasını mümkün kılıyor.

Bu makale birinci olarak ilkbitcoin’de yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku