Bitcoin yükselmeye devam ediyor: Yükselişin gerisindeki 3 mümkün neden

0

Önder kripto para ünitesi Bitcoin (BTC), 50.300 dolarlık bölgeyi geçtikten sonra dün uzun yeşil bir mum ile 1.000 doların üzerinde artış yaşadı. Pekala Bitcoin’i bu kritik düzeyden üste taşıyan muhtemel nedenler neydi?

Ethereum liderliğindeki altcoin rallisi

Bitcoin, hafta sonunu Mayıs ortasından bu yana gördüğü en yüksek düzey olan 51.911 dolar ile kapatmayı başardı.

Santiment tarafından sağlanan bilgilere nazaran bu ralli için tetikleyici tesirlerden birincisi, son vakitlerde ralli yapan altcoinlere artan ilgi ve kimilerinin başkan kripto para Bitcoin’den daha uygun performans göstermesi.

Performans açısından Bitcoin’i aşan kripto paralardan en büyüğü Ethereum. 4 Eylül’de ETH, kısa bir müddetliğine 4.000 dolar düzeyinin üstüne çıkmayı başardı ve son üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Yılın başından beri Ethereum yüzde 312’lik bir büyüme ile, 12 Mayıs’ta 4.362 dolar düzeyine ulaşmayı başardı.

Bitfinex balinaları açığa BTC satışı yapmıyor

CryptoQuant’ın bilgilerine nazaran, şu anda Bitfinex borsasındaki kripto para balinaları çok sayıda short konum açmıyor.

CryptoQuant onaylı bir analist, kripto balinalarının BTC 33.000 dolar düzeyinden 40.000 dolar düzeyine yükseldiğinde, güya BTC’nin 40.000 dolar düzeyinde yer alan dirence ulaştıktan sonra düşmesini bekliyorlarmış üzere, kitlesel olarak short konum açtığının altını çizdi.

Analiste nazaran Bitcoin 29.000 dolara düştükten sonra, balinalar fiyatta daha fazla düşüş beklemeden tüm short durumlarını kapatmaya başladı. Bitcoin 51.000 doların üzerine çıktığında ise çok az ölçüde short durum açıldı.

Hayal kırıklığı yaratan istihdam sayıları

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan dataya nazaran tarım dışı istihdam 725 bin beklenirken sadece 235 bin geldi. Bu durum FED’in daralma teşebbüsünü geri çekmesinin mümkün olmadığı ve ABD iktisadına para basmaya devam edeceği manasına geliyor.

ABD teşvik programları, 2020’de Bitcoin’i hali hazırda yükselişe etkileyen ana sebeplerden birisi olmuştu, artık ise Bitcoin’in mevcut rallisini desteklemeye devam ediyor.

Bitcoin (BTC), bu haberin yazıldığı sırada 51.801 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Bu makale birinci olarak Kriptofoni üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku