Boeing düşüş yaşadı: Ryanair, 737 MAX10 jet siparişleri için görüşmeleri sonlandırdı

0

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Boeing (NYSE:BA) payı Salı günü %0,4 düşüş yaşadı. Avrupa’nın indirimli havayolu şirketi Ryanair, büyük bir sipariş için yaptığı görüşmeleri bitirdi.

Pazartesi günü haberler üzerine paha kazanmış olan Ryanair (LON:RYA), Londra’da %0,1 yükseliş gösterdi.

Ryanair Pazartesi günü, tek koridorlu 737 MAX10 uçağı için yürütülen bir sipariş görüşmesinde Boeing ile fiyat konusunda anlaşamadı. Firma, bu modelin en büyük alıcılarından biri oldu.

Ryanair’den Michael O’Leary, “uçak için yüksek fiyatlar ödememe konusunda disiplinli bir sicilimiz var” dedi.

Havayolu şirketi, yeni MAX10 uçakları olmadan da 600’den fazla filosunu genişletmek ve beş yıllık büyüme planını karşılamak için “yeterli sipariş hattı” olduğunu söyledi. Bu plana 2025 yılına kadar 200 üzerinde B737 uçağın teslim alınması da dahil.

Ryanair’in olağanda, satıcılarla olası mutabakat görüşmelerini bitirdiğini kamuya açık olarak duyurmamasından ötürü havayolu şirketinin açıklaması şaşırttı. Amerikan şirketi ile görüşmeleri kısa mühlet evvel bitirmiş olan Delta ve Jet2 havayolu şirketlerinin ismini vermesi de şaşkınlığı artırdı.

Ryanair, “Boeing’in optimist fiyatlandırma maksadını paylaşmıyoruz lakin bu, son haftalarda Delta ve Jet2 üzere Boeing’in öteki büyük müşterilerinin de yeni siparişleri Boeing yerine Airbus’tan verme sebebini açıklayabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku