Borsa güne nasıl başladı?

0

Investing.com –  Geçtiğimiz hafta uzunluğu düşüş yaşayarak 1.468 puandan 1.390 puana gerileyen BİST 100, yeni süreç haftasına yükselişle başladı ve dün de günü %0,81 yararla 1.409 puandan kapattı.

Hafta ortasında borsa güne %0,40 yükselişle 1.415 puandan başladı, endekste 1.430 puan en yakın birinci direnç düzeyi olarak izleniyor.

Endekste Mart ayı ortasında TCMB Liderinin vazifeden alınması sonrası yaşanan kayıp şimdi telafi edilebilmiş değil. Bilhassa yabancı takviyesinin az olması nedeniyle endeks bileşenlerinin tamamından dayanak alınamaması yükselişin önündeki en büyük pürüz olmaya devam ediyor.

Pandemi devrindeki genişlemenin global risk iştahını artırmasına rağmen yurt içi gelişmeler nedeniyle TL varlıklar süreci çok güzel değerlendiremedi. Son devirde ise enflasyona bağlı Fed’in varlık alımlarını azaltmayı gündemine almasıyla risk iştahı bir ölçü azaldı ve global endekslerde pay bazında düşüşler var. En çok pandemi devrinde yükselen paylarda gerileme olurken seyahat ve güç tarafında ise yükseliş var.

BIST 100 bileşenlerinde ise bu hafta BİST Bankalar, BIST Sınai, BİST Leasing ve Faktöring tarafında toparlanma yaşanırken BİST Turizm ise düşüş yaşıyor.

Yurt içinde değerli bilgi akışının olmadığı süreç gününde global fiyatlamalara uygun süreçler bekleniyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku