Borsa İstanbul’da 3 yeni vadeli süreç ve opsiyon kontratı sürece açılacak

0

Investing.com – Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun: “Reel kesimimize yönelik yeni finansal eserler çıkarıyoruz.” açıklamasını yaparak üç yeni vadeli süreç mukavelesini sürece açacaklarını duyurdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya nazaran;

  1. Fiziki Teslimatlı DolarTL Vadeli Süreç ve Opsiyon Kontratları
  2. Platin ve Paladyum Vadeli Süreç Mukaveleleri
  3. Devlet İç Borçlanma Senedi Vadeli Süreç Kontratları sürece açılmaya hazırlanıyor.

Yeni sürece açılacak mukavele kümelerinden birinin, “Fiziki Teslimatlı DolarTL Vadeli Süreç ve Opsiyon Sözleşmeleri” olduğunu ve yeni mukavelelerin 22 Ekim 2021 tarihinde süreç görmeye başlayacağını belirten Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, bu kontratların sermaye piyasaları açısından çok kıymetli bir hedefe hizmet edeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

Yeni sürece açılacak mukavele kümelerinden başkası, Platin ve Paladyum vadeli süreç kontratları. 17 Eylül 2021 tarihinde süreç görmeye başlayacak bu kontratlar hakkında da bilgi veren Ergun, yeni kontratlar ile VİOP’ta değerli madenler eser gamını tamamlamış olacaklarını ve böylece COVID-19 salgını sonrasında küresel çapta uygulanan genişleyici para ve maliye siyasetlerinin tesiri ile değerli maden fiyatlarında görülen yüksek oynaklık karşısında yatırımcılarına hem merkezi karşı taraf teminatıyla yatırım yapma hem de risklerini yönetme imkanları sağlayacaklarını belirtti. Ergun, Platin ve Paladyum vadeli süreçler kontratlarının, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST-Banka Dışı 10, altın ve gümüş kontratlarında olduğu üzere VİOP akşam seansına da dahil edilerek saat 23.00’e kadar süreç göreceğini de ekledi.

Üzerinde çalıştıkları ve yakın vakitte hayata geçirmeyi planladıkları öteki bir eserin de Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) vadeli süreç kontratları olduğunu söz eden Ergun, “Bu kontratlar bilhassa finans bölümünün ve kurumsal yatırımcıların faiz risklerini daha faal bir halde yönetmelerine ve spot piyasa ile vadeli piyasa ortasındaki akışkanlığı sağlayarak derinliğin artmasına ve daha aktif fiyat oluşumuna imkân verecek. DİBS vadeli süreç kontratlarına bankaların yanı sıra tahvil portföyü bulunan ve piyasa faiz oranlarının değişiminden korunmak isteyen öbür kurumsal ve ferdi yatırımcıların da ilgi göstermesini bekliyoruz.” dedi.

Ergun, son olarak şunları söz etti:

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku