Borsa İstanbul’da 3 yeni vadeli süreç ve opsiyon mukavelesi sürece açılacak

0

Investing.com – Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun: “Reel bölümümüze yönelik yeni finansal eserler çıkarıyoruz” açıklamasını yaparak üç yeni vadeli süreç mukavelesini sürece açacaklarını duyurdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya nazaran;

  1. Fiziki Teslimatlı DolarTL Vadeli Süreç ve Opsiyon Mukaveleleri
  2. Platin ve Paladyum Vadeli Süreç Kontratları
  3. Devlet İç Borçlanma Senedi Vadeli Süreç Kontratları sürece açılmaya hazırlanıyor.

Yeni sürece açılacak mukavele kümelerinden birinin, “Fiziki Teslimatlı DolarTL Vadeli Süreç ve Opsiyon Sözleşmeleri” olduğunu ve yeni kontratların 22 Ekim 2021 tarihinde süreç görmeye başlayacağını belirten Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, bu kontratların sermaye piyasaları açısından çok kıymetli bir gayeye hizmet edeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Mevcut nakdi uzlaşmalı döviz mukavelelerine ek olarak vade sonunda fiziki teslimatlı olarak sürece açılacak bu mukaveleler başta gerçek kesim ve dış ticaret şirketleri olmak üzere, faaliyetleri gereği bilançosunda yabancı para konumu taşıyan şirketlerin kur risklerini daha rekabetçi, inançlı ve şeffaf bir platformda yönetmelerine imkân sağlayacak. Gerçek bireylerin buyruk iletemeyeceği bu kontratlar, ortalarında kredi limiti olmayan yahut finansal gerilim vakitlerinde limit sorunu yaşayan finansal kuruluşların birbirleriyle merkezi karşı taraf teminatı altında süreç yapmalarını da temin edecek. Standart vadelerin yanı sıra sağladığımız esnek vade açma imkânı ile şirketlerin döviz konumlarını motamot bankalarla yaptıkları forward ve opsiyon kontratlarında olduğu üzere vade uyuşmazlığı olmadan muhafaza altına almasına imkân sağlayacak. Bu sayede şirketler yalnızca faal olarak çalıştıkları ve kredi limitine sahip oldukları bankalardan değil, Borsamıza erişimi olan tüm paydaşlarımızdan fiyat alarak daha rekabetçi fiyatlara erişim imkânına kavuşacaklar.”

Yeni sürece açılacak kontrat kümelerinden oburu, Platin ve Paladyum vadeli süreç mukaveleleri. 17 Eylül 2021 tarihinde süreç görmeye başlayacak bu kontratlar hakkında da bilgi veren Ergun, yeni mukaveleler ile VİOP’ta değerli madenler eser gamını tamamlamış olacaklarını ve böylece COVID-19 salgını sonrasında küresel çapta uygulanan genişleyici para ve maliye siyasetlerinin tesiri ile değerli maden fiyatlarında görülen yüksek oynaklık karşısında yatırımcılarına hem merkezi karşı taraf teminatıyla yatırım yapma hem de risklerini yönetme imkanları sağlayacaklarını belirtti. Ergun, Platin ve Paladyum vadeli süreçler mukavelelerinin, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST-Banka Dışı 10, altın ve gümüş kontratlarında olduğu üzere VİOP akşam seansına da dahil edilerek saat 23:00’e kadar süreç göreceğini de ekledi.

Üzerinde çalıştıkları ve yakın vakitte hayata geçirmeyi planladıkları öteki bir eserin de Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) vadeli süreç kontratları olduğunu söz eden Ergun, “Bu mukaveleler bilhassa finans kesiminin ve kurumsal yatırımcıların faiz risklerini daha aktif bir formda yönetmelerine ve spot piyasa ile vadeli piyasa ortasındaki akışkanlığı sağlayarak derinliğin artmasına ve daha aktif fiyat oluşumuna imkân verecek. DİBS vadeli süreç kontratlarına bankaların yanı sıra tahvil portföyü bulunan ve piyasa faiz oranlarının değişiminden korunmak isteyen öteki kurumsal ve ferdi yatırımcıların da ilgi göstermesini bekliyoruz” dedi.

Ergun, son olarak şunları tabir etti: “Sözleşmelerin VİOP’ta süreç görmeye başlaması ile değerli maden, döviz ve faiz piyasalarında farklı yatırımcı kümelerinin farklı muhtaçlıklarının esnek bir biçimde karşılanmasını, çoğunlukla tezgahüstü piyasada gerçekleşen süreçlerin organize piyasa bakış açısıyla alternatifler sunmasını ve risk idaresi imkânlarının artırılmasını amaçlıyoruz.”

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku