Borsa ve dolar/TL kuru güne nasıl başladı?

0

Investing.com –  Geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatan BİST 100, yeni haftanın birinci gününü %0,54 yükselişle 1.398 puandan kapattı. BIST 100 bugün güne %0,31 yükselişle 1.402 puandan başladı. Dün gün içindeki düşüşüyle 24 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gören endekste 5 günlük düşüşün akabinde günlük kapanış olumlu olsa da endeksin sene başı prestijiyle kaybı %5.

14 Haziran’da test edilen lakin aşılamayan 1.470 puan direncinden gelen satışlarla 1.400 tabanı da kırıldı, fakat global pay senedi piyasalarında görülen toparlanmanın yurt içine de yansıması durumunda bu hafta 1.400 puan üzeri hareketler görülebilir.

Kur tarafında ise rekor düzeyler görülmeye devam ediyor. Ay başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için TCMB Lideri Kavcıoğlu ile görüştüğünü ve Temmuz- Ağustos devrinin de uygun olabileceğini söylemesi ile USDTRY kuru 8,80’e çıkarak rekor tazelemiş, akabinde 8,30’un altına kısa periyodik düşüş yaşamıştı. Fed’in bu ayki FOMC toplantısında varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya açması ve Bullard’ın da şahin açıklamalarda bulunmasıyla dolar bilhassa gelişen ülke paraları karşısında yükselişini hızlandırdı. USD/TRY kuru dün 8,80’e yaklaşarak ay başındaki düzeye geri döndü. Kurun sene başı çıkarı %17’ye çıktı. Bugün 8,75 düzeyinden süreç gören kurda 8,74 düzeyi üzeri güçlü alım bölgesi olarak görülüyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku