Borsada gün ortası: En çok düşen ve yükselen paylar

0

Investing.com – Dün günü %0,44 yükselişle 1.461 puandan kapatan BİST 100, hafta ortasına 1.465 puandan başladı. Seansın birinci yarısında en yüksek 1.467 puanı gören endeks iki ayın en yüksek düzeyinde süreç görmeye devam ediyor.

Global piyasalarda risk iştahının yüksek olmasından dayanak alan yurt içi borsa, zayıf Çin bilgileri ve salgındaki olay artışının satış getirmesine rağmen olumlu ayrışan endeksler ortasında yer aldı ve endeksin bugünkü kaybı da hudutlu. Bilhassa gün günün sonlarına gerçek BİST Bankaların kayıplarını silmesi ve günü yükselişle tamamlaması borsayı güçlendiriyor.

Bankacılık endeksi bugün 1.326 puana çıkarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Aylık bazda %8,5 primlenen endeksin bileşenlerinden bugün en âlâ performansı Türkiye Halk Bankası HALKB gösteriyor. Yıllık bazda %12’ye yakın paha kaybeden pay bu ay %7’ye yakın primli süreç görüyor.

Günün birinci yarısında en yeterli performansı gösteren endeksler BIST İnşaat, BİST Dokumacılık & Deri, BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ve BİST Yiyecek & İçecek gelirken BİST Metal Eserleri & Makineler ve BİST Kolay Metaller %1 üzeri kayıpla düşüşe öncülük ediyor.

Pay bazında bugün en düzgün performansı Atakule Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. AGYO, Marka Yatırım Holding A.Ş. MARKA, Dagi Giysi Sanayi ve Ticaret A.Ş. DAGI, Serve Kırtasiye Sanayi ve Ticaret A.Ş. SERVE ve Selva Besin Sanayi AS SELVA gösterirken Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. KUTPO, Prizma Pres Matbaacilik Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. PRZMA, Viking Kağıt ve Seluloz A.Ş. VKING ise en çok düşen paylar olarak süreç görüyor.

Haftanın birinci yarısında ise Başşehir Dogalgaz Dagitim Gayrimenkul Yatirim İştiraki AS BASGZ, Penta Teknoloji Eserleri Dagitim Ticaret AS PENTA, İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret A.Ş. IZFAS en uygunlar olurken İdealist Gayrımenkul Yatırım İştiraki A.Ş. IDGYO, Idealist Danışmanlık A.Ş. IDEAS ve Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. EDIP en çok düşen paylar.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku