Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen paylar

0

Investing.com –  ABD piyasasının kapalı olduğu haftanın birinci süreç gününe yükselişle başladı. Avrupa ve Asya’da endeksler %1’e yakın primli süreç görürken yurt içinde BİST 100 de yeni haftaya yükselişle başladı.

Cuma gününü düşüşle kapatan borsa, yeni haftaya %0,20 yükselişle 1.471 puandan başladı ve seansın birinci yarısında en yüksek 1.478 puanı gördü. Geçen hafta içinde 1.484 puana çıkarak TCMB Liderinin misyondan alınmasının akabinde yaşanan sert kayıp sonrası en yüksek seviyeyi gören endeks, aylık bazda Ağustos ayı karlarını koruyor.

Günün birinci yarısında öncü endekslerden en düzgün performansı BİST Turizm ve BİST Bankalar gösterirken BİST Spor ve BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ise negatif ayrışıyor.

Yılın birinci çeyreğinde %30 üzerinde gerileyen Bankacılık Endeksi Nisan ayı prestijiyle başlattığı yükselişine Eylül’de de devam ederek kaybını %12’ye indirdi ve BIST Sınai ile ortadaki makas da %22’ye geriledi. Sınai Haziran ayındaki kaybını Temmuz ve Ağustos’taki yükselişiyle kapattı ve bu ayın birinci süreç günlerinde ise 2.580 puan yakınında sakin seyir izliyor.

Global piyasalar, Fed Lideri Powell’ın varlık azaltımınına başlanabileceğine rağmen faiz artırımı için daha vakit olduğunu açıklaması, tarım dışı istihdam verisinin de Fed’in yavaş hareket edeceğini desteklemesi ve enflasyonun son ayda %5,4 oranını müdafaasına rağmen çekirdek tarafta yavaşlamasıyla olumlu görünümünü koruyor. Pay senedi piyasasının güçlü olduğu bu devirde yurt içinde de son haftalarda yabancı yatırımcının giriş yapmaya devam etmesi optimist havayı destekliyor. Son haftada tahvil tarafındaki alım devam ederken pay senedine de 43 milyon dolarlık giriş yapıldı.

Günün birinci yarısında borsada en çok yükselen birinci beş pay ve sene başı performansları:

  • Balatacılar Balatacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. BALAT (%9,4),
  • Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. OYLUM (%2,7),
  • Yeo Teknoloji Güç ve Sanayi AS YEOTK (halka arz),
  • Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş. BRMEN (%-33) 
  • Burçelik Bursa Çelik Dökum Sanayi A.Ş. BURCE (%6,7).

En çok düşen birinci beş pay:

  • İşbir Holding A.Ş. ISBIR (%65),
  • Kutahya Seker Fabrikasi AS KTSKR (halka arz),
  • Baştaş Başşehir Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. BASCM (%-40),
  • Frigo-Pak Besin Unsurları Sanayi ve Ticaret A.Ş. FRIGO (%-12,7),
  • Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ARMDA (%15,5).

Son saat prestijiyle borsada toplam süreç hacmi 10 milyara yakın.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku