Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen paylar

0

Investing.com –  Geçtiğimiz haftayı 1.391 puandan kapatan BİST 100, yeni süreç haftasına 1.395 puandan başladı ve seansın birinci yarısında 1.375 puana gerileyerek 26 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gördü. Endeks, Mart ayında 1.256 puana gerileyerek yıl içi en düşük seviyeyi görmesinin akabinde Nisan ayı başında 1.445 puana yükseldi, bu düzeltmenin akabinde 1.308 puana gerileyen endeks Mayıs2ta 1.465 puanı, Haziran ayı içinde de 1.468 puanı gördü.

FOMC toplantısında Fed yetkililerinin varlık alımlarını tartışmaya açması ve 2022 içinde faiz artışı bekleyen yetkililerin açıklamalarda bulunması ile global pay senedi piyasasında gerileme oldu. BIST de FOMC haftasını 1.388 puana gerileyerek kapattı. Geçtiğimiz hafta ise global piyasalarda risk iştahı yüksek ama seçici ilerledi. Türkiye varlıkları ise geçen hafta kaybedenler gurubunda oldu ve borsa haftayı çıkarlarını silerek kapattı.

Bugün borsadaki öncü endekslerden BİST Ulaştırma, BİST Turizm, BİST Spor, BİST Odun, Kağıt & Baskı en çok düşenler olurken BİST Bankalar ise görece az düşen endeksler ortasında ve BIST Sınaiye nazaran banka tarafındaki müspet görünüm bu hafta da devam ediyor.

Bugün borsada en çok yükseliş yaşayan birinci beş pay:

  • Taç Tarım Eserleri Hayvancılık Besin Sanayi ve Ticaret A.Ş. TACTR, pay bu ay %38 primli.
  • Taze Kuru Besin Sanayi ve Ticaret A.Ş. TKURU, ay içi düşüşünü toparlayan pay son yükselişiyle bu ay %10’a yakın primlendi.
  • Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. YAPRK, Mart prestijiyle kayıp vermeye başlayan pay bugünkü yükselişe rağmen bu ay %7 düşüşte.
  • Vanet Besin Sanayi İç ve Dış Ticaret A.Ş. VANGD, Ekim ayında tepeyi görmesinin akabinde düşüş yaşayan pay bugünkü yükselişe rağmen aylık kaybını şimdi silebilmiş değil.
  • Erbosan Erciyas Boru Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ERBOS, üst üste 8 ay yükseliş yaşayan pay bugün rekor tazeledi ve aylık bazda %40 primli.

En çok düşen birinci beş pay:

  • CEO Event Medya A.Ş. CEOEM, tepeden düşüşe geçen pay bugünkü kaybıyla bir arada aylık yararını %1’in altına düşürdü.
  • Saray Matbaacilik Kağıtçılık Kırtasiyecilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. SAMAT, Nisan 2020’de başlayan yükseliş ivmesi Şubat’taki doruğun akabinde azalan pay ay içi yararını %5’e düşürdü.
  • İstikrar Yatırım Holding A.Ş. İSTİKRAR, son dört ayı düşüşle geçiren payın bu ayki kaybı %25.
  • Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri A.Ş. METUR, Haziran ayında %33 düşüş yaşayarak Eylül ayı düzeye gerileyen payın bu ay en berbat ayı oldu.
  • Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları GUBRF) A.Ş. BAGFS, geçen haftaki yükselişini sürdüremeyen pay, bugünkü kayıpla birlikte bu ay %25 geriledi.

Son saat prestijiyle borsada toplam süreç hacmi 11 milyar yakınında.

Müellif: Deniz Engin

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku