Borsada satışlar hızlandı

0

Investing.com –  Güne 1.438 puandan başlayan BIST 100 Endeksinde satışlar hızlandı ve endeks son saat prestijiyle %1,5 düşüşle 1.415 puana geriledi. Global piyasalarda besbelli bir düşüşün olmadığı süreç gününde Asya’da ve Avrupa’da endeksler yeşil, ama TL tarafında negatif ayrışma var.

Saat 15.30’da açıklanacak enflasyon verisi öncesinde para ünitelerinde düşüş var ve dolar bugün en çok wone, lira ile zloti karşısında yükseliş yaşıyor.

Yurt içi piyasalardaki düşüte yarın yapılacak Para Siyaseti Heyeti toplantısı öncesi durum kapatmaların tesirli olduğu düşünülüyor.

Temmuz ayı PPK toplantısında sıkı para siyasetinin devam edeceğini belirten merkez bankasının, bu ayki toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor, lakin Cumhurbaşkanının faiz indirimi için bu ayı işaret etmesi nedeniyle sürpriz bir indirim muhtemelliğine rağmen risk almama nedeniyle konum kapatmalar var.

Borsada bugün süreç hacmi son saat prestijiyle 14 milyar olurken endekslerden en çok düşüşü BİST Kimyasal, Petrol & Plastik, BİST Leasing ve Faktöring, BİST Turizm ve BİST Kimyasal, Petrol & Plastik yaşarken BİST Bankalar da %1 üzeri düşüş yaşıyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku