Borsalardaki Ethereum hacmi son 2 yılın en düşük düzeyinde: Yükseliş habercisi mi?

0

Investing.com – Son 24 saatte kıymetini %1,74 artıran kripto para piyasası, Nisan ayındaki çöküşten bu yana birinci kere 2 trilyon doları devirdi. 3.200 doların üzerindeki seyrini sürdüren Ethereum’da ise borsa hacimleri dikkat çeken bir tablo çiziyor. Borsalarda tutulan ETH ölçüsü son iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

Son haftalarda kripto para piyasasının toparlanmasına büyük bir katkı veren Ethereum’da Blockchain dataları epey olumlu sinyaller veriyor. Glassnode tarafından sağlanan veriye nazaran ETH yatırımcıları ellerinde tuttukları ölçüsü her geçen gün artırıyor. Ayrıyeten yatırımcılar, varlıklarını borsalar yerine ellerinde tutmayı tercih etmeye başladı.

Glassnode’un aktardığına nazaran borsalardaki Ethereum ölçüsü 15.302.112,346’ya düşerek son iki yılın en düşük düzeyine indi. Bu sayı sirkülasyondaki ölçünün yüzde 13’üne denk geliyor.

Bu bilgi nasıl yorumlanmalı?

Analistler, borsalardan çok ölçüde Ethereum çıkarılmasını, yatırımcıların faal ticaretten HODL’a* geçmesi biçiminde yorumluyor.

HODL etmek, yatırımcıların o varlığa uzun vadede itimat beslemeye başladığını gösteriyor. Bu da ETH için uzun vadeli bir yükseliş işareti olarak nitelendiriliyor. Lakin elbette tüm görüntünün süratle bilakis dönebileceği ve hiçbir datanın tek başına yükseliş/düşüş habercisi olmayacağı unutulmamalı.

Ethereum satın alan yatırımcıların profillerine bakıldığında, hem küçük hem de büyük yatırımcıların kripto para ünitesine ilgi gösterdiği görülebiliyor. Ağdaki yeni adres sayısı 7 günlük ortalamada ayın en yüksek düzeyine ulaşırken en az 1 ETH tutan adres sayısı da 1 milyon 300 bine yaklaşmış vaziyette.

10 üzerinde ETH tutan cüzdan sayısı 273.302 ile son 4 ayın en yüksek düzeyine ulaşırken, 32 üzeri ETH tutan cüzdanlarda bu sayı 107.923 ile son 1 ayın tepesini temsil ediyor.

*HODL, kripto para piyasasında bir varlığı “tutmak” (saklamak) manasına geliyor. Esasen İngilizce “hold”  sözünün yanlış yazımından doğan bu söz, vakitle bu halde kalarak piyasaya has bir terim haline geldi.

Müellif: Özgün Çağlar Deniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku