Bu Hafta Piyasalarda Takip Etmeniz Gereken 5 Değerli Olay

0

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Yatırımcılar, önümüzdeki hafta piyasalara taraf vermek için Fed tutanaklarına ve en son ABD perakende satış datalarını takip edecek. Perakende çıkarlar da tüketici gücüne odaklanmaya devam edecek. Çin bilgileri iktisadın seyrine yönelik yatırımcılara öngörü sağlarken Yeni Zelanda pandemi sürecinde faiz artıran birinci gelişmiş iktisadı olacak üzere görünüyor.

İşte hafta başında bilmeniz gerekenler

Fed Toplantı Tutanakları
Çarşamba günü, Fed Temmuz toplantısının tutanaklarını yayınlayacak ve bu toplantıda siyasetçilerin Fed’in aylık tahvil alımlarını ne vakit kısmaya başlayacağına ve iktisada bakışlarına ait görüşleri incelenecek.

Geçen ay Fed yetkilileri, delta varyantının yükselmesine karşın toparlanmanın bozulmadığını belirtti ve o vakitten beri varsayımlardan daha güçlü olan Temmuz ayı istihdam raporu, kimi siyasetçileri varlık alımlarının azaltılmasının daha erken başlayabileceğini önermeye sevk etti.

TD Securities ABD makro stratejisti Jim O’Sullivan, “Bazı Fed yetkililerinin bunun Eylül toplantısında gerçekleşmesi için baskı yaptığını biliyorum, lakin bu pek mümkün değil” dedi.

“Önümüzdeki iki istihdam raporu gereğince güçlüyse Kasım mümkün, lakin ihtimaller resmi duyuru vakti olarak Aralık’ı işaret ediyor.”

ABD perakende satışları
ABD iktisadı güçlü bir halde büyüyor, lakin delta varyantının yayılması bir karşıt rüzgar olmaya devam ediyor, bu nedenle yaklaşan ekonomik datalar, Cuma günü tüketici inancının on yılın en düşük düzeyine gerilediğini gösteren bir raporun akabinde tüketici talebine yeni bir bakış açısı sağlayacak.

Tüketici harcamaları, ABD ekonomik çıktısının yaklaşık %70’ini oluşturuyor.

Yatırımcılar, perakende satışlara yansımayan mallardan seyahat, cümbüş ve hizmetlere yapılan harcamalardaki kaymanın Temmuz ayında da devam edip etmediğini görmek için Salı günkü ABD perakende satış datalarını takip ediyor olacaklar.

Ekonomistler, araba satışlarında beklenen bir öteki dik düşüşün ortasında %0,2 düşüş iddia ediyor.

Listeyle ilgili öbür raporlar ortasında Salı günkü sanayi üretimi ve Perşembe günü birinci işsizlik müracaatları ile Pazartesi günü yayınlanacak olan Fed’in {{ecl-323||Empire State üretim endeksi} yer alıyor.

Perakende Şirket Karları
Walmart (NYSE:WMT), Target (NYSE:TGT), Macy’s üzere birçok büyük perakendeci şirketi önümüzdeki hafta kar raporlarını yayınlayacak. (NYSE:M), Lowe’s (NYSE:LOW) ve Home Depot (NYSE:HD) üç aylık gelir datalarını açıklayacak.

Ross Stores (NASDAQ:ROST), TJX (NYSE:TJX) ve Bath & Body Works (NYSE:BBWI) da rapor yayınlayacak.

Bilhassa yatırımcılar, perakendecilerin artan fiyatlar ve işgücü piyasası kıtlığı ile nasıl başa çıktıklarına dair bilgi arayışında olacaklar.

Çin’in toparlanması
Çin, yine artan Covid olayları ile birlikte ekonomik aktiviteyi azaltarak toplu testler ve seyahat kısıtlamaları getirdi.

Geçen hafta Goldman Sachs dahil olmak üzere birçok Wall Street yatırım bankası, yılın geri kalanı için Çin büyüme iddialarını düşürdü.

Pazartesi günü açıklanacak perakende satış, sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımı ile ilgili datalar iktisadın nasıl ilerlediğini gösterecek. Sayıların yavaşlaması bekleniyor ve bu da dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiğine dair kaygıları artırıyor.

Çin’de pandemiden toparlanma sistemsiz oldu, ihracat talebi ekonomik büyümenin birçoklarını yönlendirirken, iç talep daha yavaş döndü.

Yeni Zelanda faiz artırımı
Yeni Zelanda Rezerv Bankası bankası Çarşamba günkü toplantısında faiz oranlarını yükseltecek birinci büyük iktisat olacak üzere görünüyor.

Güçlü istihdam bilgileri, Yeni Zelanda’nın 2014 ortasından bu yana birinci kere artış gerçekleşeceği beklentilerini güçlendirdi.

– Reuters’ın bu raporda katkıda bulunmaktadır –

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku