Bugün açıklanacak enflasyon oranı doların yakın vadedeki tarafını belirleyecek

0

Investing.com –  Tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda tesiri azalırken ABD Dolar Endeksi üzerindeki olumlu tesiri ise sürüyor, geçen hafta 91,80 düzeyine gerileyen endeks, bu hafta 93,20’ye yükseldi. 21 Temmuz’da test edilen bu düzey Nisan sonrası tepe olmuştu ve şayet haftanın devamında bu düzey aşılırsa piyasalardaki dolar baskısının da artması bekleniyor.

Bugün ABD’den gelecek enflasyon oranı hayli kıymetli. Şubat ayında yıllık %1,7 olan TÜFE, Mart ayında %2,5’i, Nisan ayında %4’ü, Mayıs ayında %5’i geçti ve Haziran ayında ise %5,4 ile 2008 sonrası en yüksek düzeye çıktı. Son 5 ayda beklentilerin epeyce üzerinde gelen enflasyonun Temmuz’da %5,3’e gerilemesi bekleniyor.

Fed yetkilileri enflasyondaki yüksek seyrin birkaç ay daha devam edeceğini, ama akabinde yavaşlama olacağını ön görürken buna bağlı da para siyasetinde süratli bir değişiklik yapmayacaklarını belirtti. Fed yetkililerinin beklentilerinin teyidi ya da enflasyonun beklentilerden daha fazla yükseldiğinin anlaşılmasını için Temmuz sayıları son derece kıymetli. Data TSİ 15.30’da açıklanacak.

%5,3 ve altında gelen bir oran, Fed’in ön görüsüne olan itimadın artması ve buna bağlı gerek varlık alımı gerekse faizdeki mevcut siyasetlerde ivedi edilmeyeceği manasına gelir. Risk iştahını da destekleyecek düşük bir oranda dolar tarafında gevşeme görülebilir. Aksi muhtemellikte ise Fed’in iddialardan daha erken sıkı para siyasetine geçmek zorunda kalmasının fiyatlanması doları kuvvetlendirebilir.

ABD Dolar Endeksi tarafında 93,35 düzeyi gün içi direnç noktası, 92,95 düzeyi ise gün içi takviye noktası olarak görülüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku