Bugün Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Değerli Olay

0

Muharrir: Geoffrey Smith

Investing.com — Geriye kalan batılıların kaotik bir tahliyesi sırasında Taliban Afganistan’ın başşehri Kabil’in denetimini ele geçirdi. Çin iktisadı, ülke genelinde yerelleştirilmiş Covid-19 salgınlarına yönelik kısıtlamalar nedeniyle yavaşlıyor. Bu da petrol fiyatlarını vuruyor. Öte yandan ABD pay senetleri, Fed’in varlık alımlarından süratli bir çıkış planladığına ait raporların ortasında düşüşle açılacak.

İşte 16 Ağustos Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Taliban Kabil’i ele geçirdi

Taliban, ABD güçleri tarafından geri püskürtüldükten 20 yıl ve Lider Joe Biden’ın bu birliklerin geri çekildiğini açıklamasından yalnızca haftalar sonra Afganistan’ın başşehri Kabil’i geri aldı. Yalnızca bir ay evvel Biden, ABD tarafından eğitilmiş hükümet güçlerinin istila edilme mümkünlüğünün olmadığını söylemişti.

Vietnam Savaşı’nın sonunda Saygon’un 1975’te boşaltılmasının anılarını hatırlatan Kabil havaalanındaki kaotik sahnelerde en az beş kişi öldü.

Çeşitli raporlarda alıntılanan Taliban sözcüleri, barışçıl bir geçiş vaat ettiler, lakin yeniden de ülkede İslam hukukunun katı yorumlarını tekrar uygulamaya koyma kelamı verdiler.

2. Çin bilgileri yavaşlamaya işaret ediyor

Çin iktisadı, Covid-19’un delta varyantının yayılmasını durdurmak için uyguladığı artan kısıtlamalar nedeniyle yavaşlıyor.

Gece açıklanan Temmuz ayı sanayi üretimi ve perakende satış dataları, beklenenden daha düşüktü. Üretim artışı, geçen yıl Eylül ayından bu yana en düşük oranı olan Haziran’daki %8.3’ten %6.4’e geriledi. Bu ortada perakende satış büyümesi, altı aydaki en yavaş oranı olan %12,1’den %8,5’e geriledi.

Tarihî olarak Çin’deki GSYİH büyümesinin en büyük itici gücü olan sabit varlıklara yapılan yatırım da tıpkı biçimde beklenenden fazla yavaşlayarak Haziran’daki %12.6’dan %10.3’e yükseldi.

Çin’in Covid-19 salgınlarına sıfır tolerans yaklaşımı, geçen hafta dünyanın en büyük nakliye terminali Ningbo-Zhoushan’daki bir terminali kapattı ve ülkenin dış ticaretindeki kısıtlamaların gelecek dataların bir özelliği olabileceğini düşündürdü.

3. Pay senetleri daha düşük açılacak; Fed’in QE’den süratli çıkış beklediği bildiriliyor

ABD borsaları, bilhassa global büyüme görünümünü yine çökerten Çin bilgilerinin akabinde, daha sonra düşük açılacak.

Dow Jones vadeli süreçleri 157 puan yahut %0,4 düşerken, S&P 500 vadeli süreçleri de %0,4 ve Nasdaq 100 vadeli süreçleri %0,3 düştü.

Wall Setreet Journal’ın, 2013 yılında nakdî genişlemeden uzaklaşıp büyük gerileme sonrası sıkılaştırmadan çok daha süratli olacak formda, Fed’in önümüzdeki yılın ortasına kadar varlık alımlarını sona erdirmeyi planladığını tez eden bir raporu da hissiyattaki hassaslığı artırdı.

4. Kripto tekrar 2 trilyon dolarlık piyasa bedeline ulaştı

Kripto kozmosu, Ethereum blok zincirinin gelecekte çalışma biçimindeki değişikliklerle ateşlenen geniş tabanlı bir rallinin akabinde 2 trilyon dolarlık bir piyasa kıymetini geri aldı.

Ethereum, kripto para ünitelerinin karbon ayak izi nedeniyle etrafa ziyanlı olduğu anlatısına karşı koymak ismine yeni madeni paralar çıkarmak için büyük ölçüde bilgi süreç gücü gerektiren ‘iş kanıtı’ modelinden uzaklaşmayı planlıyor. Ayrıyeten, geçen haftaki altyapı faturasının sözünde olumlu vergi muamelesi sağlayamamasına karşın, Washington’daki sanayi için iki partili takviyenin delili da hissiyat oldu.

Ethereum %4,3 artışla 3,286 $’dan, Bitcoin %3,0 artışla 47,286 $’dan süreç gördü. DogeCoin de %13 arttı ve geçen hafta %50 oranında ralli yapan Cardano %2.2 artış gördü.

5. Çin’in akaryakıt üretiminin 14 ayın en düşük düzeyine ulaşmasıyla petrol fiyatları düşüyor

Çin’in zayıf ekonomik datalarının global talebin gidişatına ait kuşkuları artırmasının akabinde ham petrol fiyatları yine düştü. Daha evvel açıklanan endüstriyel üretim bilgileri, bağımsız rafinerilerin ortalama günlük üretimlerini geçen yıl Mayıs ayından bu yana en düşük düzeye indirdiğini gösterdi.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %1.4 düşüşle varil başına 67.25$’a düşerken, Brent vadeli süreçleri %1.3 düşüşle 69.70$’a geriledi.

Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu’ndan Cuma günü alınan datalar, ham vadeli süreçlerde ve opsiyonlarda net uzun durumlarını 10 Ağustos’a kadar olan haftada yaklaşık %10 oranında göstererek, piyasanın kısa vadeli momentumunun pandemi dehşetiyle kıymetli ölçüde zayıfladığını gösteriyor. ne de olsa bu yıl denetim edilmeyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku