Bugün piyasalarda bilmeniz gereken 5 kıymetli olay

0

Müellif: Geoffrey Smith

Investing.com — Fed, bir öbür bölge liderinin daha tahvil alımlarını azaltmak için süratli bir başlangıç daveti yapmasının akabinde son siyaset toplantısının tutanaklarını yayınladı. Çin cumhurbaşkanı, hükümetine çok zenginliği düzenleyerek eşitsizliği ele alma gereğini anlatıyor. Nvidia, Cisco (NASDAQ:CSCO) ve Target (NYSE:TGT) çıkarlarının vadesi geldiği için pay senetleri tekrar düşük açılacak. Temmuz ayı için konut başlangıçları ve inşaat müsaadesi bilgileri de açıklanırken, nükleer programda kaydedilen ilerlemenin akabinde petrolün yükselişi yaptırımların kaldırılma mümkünlüğünü azaltıyor.

İşte 18 Ağustos Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler.

1. Jackson Hole’dan evvelki son Fed tutanakları

En son Fed siyaset toplantısının tutanakları, merkez bankasının Jackson Hole’daki gayri resmi toplantısından yalnızca bir hafta evvel TSİ 21:00’da (1800 GMT) yayınlanacak.

Lider Jerome Powell’ın sempozyumu, şu anda ayda 120 milyar dolardan başlayan tahvil alımlarının azaltılmasına yakın bir başlangıcı işaretlemek için kullanacağına dair artan beklentiler göz önüne alındığında, gelecekteki Fed siyasetine ait ipuçlarını bulmak için olağan eforlar muhtemelen ağırlaşacaktır.

Salı günü, Boston Fed lideri Eric Rosengren, tahvil alımlarının iktisadın tedarik zinciri problemleri üzere mevcut meselelerine tahlil bulmak için gerçek siyaset aracı olmadığını söyledi ve bunları “inceltmeye” derhal başlanması davetinde bulundu. Rosengren, Fed’in daha şahin üyelerinden biri ve bu yıl Federal Açık Piyasalar Komitesi’nde oy kullanma hakkı yok (ancak gelecek yıl oy kullanan üye olacak).

2. Xi, Çin’in zenginlerini maksat alıyor

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Komünist Partinin Çin’in en büyük internet şirketlerine yönelik son saldırısının, yetkililerin saldırıyı resmetmeye çalıştığı üzere, makus uygulama örneklerine karşı ‘hedefli’ tedbirlerden fazla daha geniş bir toplumsal gündeme sahip olduğuna dair şimdiye kadarki en net ispatı yayınladı.

Çin devlet medyası, Xi’nin bir hükümet toplantısında “aşırı yüksek gelirleri düzenleme ve yüksek gelirli kümeleri ve işletmeleri topluma daha fazla geri dönmeye teşvik etme” gereğinden bahsettiğini bildirdi.

Haber, antitröst düzenleyicileri tarafından, ülkenin büyük internet platformu şirketlerinin kullanıcılarından para koparmak için kullandıkları uygulamaların birçoklarını yasaklayacak yeni taslak düzenlemelerin yayınlanmasından bir gün sonra geldi. Ayrıyeten, ülkenin en büyük emlak geliştiricisi Evergrande’nin payları, kurucusunun kümenin en büyük işletme kuruluşu olan Hengda’dan çekilmesiyle yeni bir taban düzeye düştü.

3. Pay senetleri Target olarak daha düşük açılacak, Lowe Walmart’tan (NYSE:WMT) ve Home Depot ‘tan (NYSE:HD) daha düzgününü hedefliyor

ABD borsaları ise düşük açılacak ve ABD, Çin ve Asya’nın geri kalanında son Covid-19 dalgasının global büyümeyi vuracağına dair dehşetler ortasında Salı günkü kayıplarını artıracak.

Dow Jones vadeli süreçleri 115 puan yahut %0,3 düşerken, S&P 500 vadeli süreçleri %0,2 ve Nasdaq 100 vadeli süreçleri %0,1’den daha az düştü.

Çip üreticisi Nvidia (NASDAQ:NVDA) ve ağ donanımı devi Cisco, kapanıştan sonra rapor vermesine karşın günün kar listesinin başında. Birinci güncellemelere, Walmart ve Home Depot’nun Salı günü aldığından daha düzgün bir karşılık almayı umut eden perakendeciler Target, Lowe’s (NYSE:LOW) ve TJX (NYSE:TJX) hakim olacak. Analog Aygıtlar (NASDAQ:İSMİ) zilden sonra da rapor verecektir.

4. Konut piyasası güncellemeleri

Temmuz ayı için 10.00 ET’de teslim edilecek konut başlangıçları ve inşaat ruhsatı bilgileriyle konut piyasası da göz önünde olacak.

Ulusal Konut Üreticileri Birliği’nin bu ayki anketinde vurgulanan artan ipotek oranları, yüksek inşaat maliyetleri ve tedarik zinciri problemlerinin art planına karşı, inşaat müsaadeleri bu yıl Haziran ayında en düşük düzeylerine düştü. NAHB’nin konut satışları endeksi, geçen yıl Ağustos ayında Temmuz ayından bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Buna karşın, inşaat müsaadeleri son 13 yılda hiç olmadığı kadar yüksek. Temmuz ayında 1,61 milyona kadar çıkmaları bekleniyor.

Konut başlangıçları daha âlâ direnç gösterdi fakat geçen ay 1.643 milyondan 1.60 milyona düşmesi bekleniyor.

5. İran silaha dönüşebilir kalitede uranyuma yaklaşırken petrol sakinleşiyor

İran’ın silah kalitesinde uranyum üretmeye yaklaştığı haberlerinin akabinde ham petrol fiyatları bir gecede yavaşça yükseldi – bu, petrol ihracatına yönelik yaptırımların süratle kaldırılmasını zorlaştıracak bir atılım.

Ayrıyeten Amerikan Petrol Sanayisi, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta görünen 1.2 milyon varillik düşüşle piyasa beklentilerini boşa çıkarmadı. Hükümetin resmi bilgileri her zamanki üzere saat 10:30 ET’de ve Tropical Storm Fred’in bu hafta için kısa bir talepte bulunma tehdidi eşliğinde geliyor.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,6 artışla varil başına 66,73$ olurken, Brent ham petrol %0,7 artışla varil başına 69,52$ oldu. Her iki karışım da, bir dizi Covid-19 salgını ve bunları denetim altına almak için alınan tedbirler nedeniyle Çin talebinin zayıfladığına dair işaretlerin baskısı altında kalmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku