Burberry payları paha kaybetti – CEO Gobbetti, Ferragamo’ya katılmak için ayrılıyor

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com — Burberry (LON:BRBY) payları Pazartesi günü alt üst oldu. Lüks tüketim şirketi, CEO Marco Gobbetti’nin, rakip Salvatore Ferragamo SpA (MI:SFER) şirketinde moda CEO’su olmak için vazifeden ayrılacağını söyledi.

Haber, Gobbetti’yi 2015’te vazifeye geldiği günden bu yana şirketin talihi olarak gören Burberry hissedarları ortasında dehşetle karşılandı. Şirket payı, Mart ayındaki son çeyrek periyotluk raporunun yayınlandığı gün, cari yıl iddialarını yükseltmesinin akabinde %7 bedel kazanmıştı.

Gobbetti, “Burberry tekrar güç kazanmış ve güçlü bir büyüme yolunda sağlam adımlarla ilerlerken benim için ayrılma vakti geldi diye düşünüyorum” dedi.

Burberry payları %7,4 kaybetti ve salgının başından bu yana en büyük günlük ziyanı görme yolunda ilerliyor. Ferragamo payı ise %0,3 puan ile mütevazı bir artış yaşadı lakin bu oran, genel olarak sönük bir başlangıç için hala üstün bir performans olarak görülüyor.

Gobbetti yönetiminde Burberry, eser yelpazesini yine canlandırdı ve biraz gecikmeli de olsa online varlığını büyüttü. 2015 yılında vazifeye geldiği günden bu yana pay senedi neredeyse ikiye katlandı. Fakat küme hala pek çok rakibine nazaran düşük performans sergiliyor. Salgının başlangıcında şirket, hala büyük oranda Londra ve Hong Kong’daki bir avuç amiral mağazasına bağımlıydı, o mağazalar da memleketler arası turizmin çöküşü ve demokrasi yanlısı şovlardan ötürü hayli ziyan gördü.

Investing.com datalarına nazaran Pazartesi günü pay fiyatında yaşanan düşüş, son üç yılda payların esasen %3 üzerinde kayıp yaşadığı manasına geliyor. O vakit çerçevesinde Hermes ve LVMH iki katından fazla artış yaşarken Christian Dior %90 paha kazandı.

O periyotta Burberry’ye nazaran düşük performans gösteren tek büyük lüks modacı, %7 kayıp yaşayan Ferragamo’ydu. Resmi erkek kıyafetinde uzmanlaşan marka da salgından hayli ziyan gördü. Markayı denetim eden ailenin, şirketteki denetimlerini kaybetmekle sonuçlanacak olan mümkün pay satışı için birçok teklifi reddettikten sonra aylardır yeni idare arayışında olduğu bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku