Cari istikrar Haziran’da 8 ayın en düşük açığını verdi

0

Investing.com – TCMB, Haziran ayına ilişkin ödemeler istikrarı istatistiklerini yayımladı.

Yurt içinde yerleşik bireylerin yurt dışındakiler ile yapmış olduğu ekonomik süreçleri ve bu süreçler sonucundaki açık ya da fazla verilen durumu gösteren cari süreçlerde açık, bir evvelki yılın Haziran ayına nazaran 1 milyar 947 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 127 milyon ABD doları oldu. Bu sayı Ekim 2020 sonrası en düşük açık oldu. Bunun sonucunda on iki aylık cari süreçler açığı 29 milyar 679 milyon ABD doları oldu.

Bu gelişmede, bir evvelki yılın Haziran ayında 346 milyon ABD doları açık veren hizmetler istikrarı kaleminin bu yılın tıpkı ayında 1 milyar 511 milyon ABD doları net fazla vermesi ve ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığının 462 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 599 milyon ABD doları olması tesirli oldu.

Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı, bir evvelki yılın Haziran ayında 40 milyon ABD doları fazla verirken, bu ay 1 milyar 995 milyon ABD doları fazla verdi.

Hizmetler istikrarı altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1 milyar 26 milyon ABD doları oldu.

Birincil gelir istikrarından kaynaklanan net çıkışlar, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 418 milyon ABD doları artarak 1 milyar 21 milyon ABD doları oldu.

İkincil gelir istikrarı kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 46 milyon ABD doları azalarak 18 milyon ABD doları oldu.

Direkt yatırımlardan kaynaklanan net girişler 796 milyon ABD doları oldu.

Portföy yatırımları 2 milyar 823 milyon ABD doları fiyatında net giriş kaydetti. Alt kalemler prestijiyle incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin pay senedi piyasasında 28 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 237 milyon ABD doları net alış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve öteki dallar sırasıyla 620 milyon ABD doları, 1 milyar 500 milyon ABD doları ve 790 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Öbür yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 253 milyon ABD doları net azalış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 214 milyon ABD doları artış ve Türk Lirası cinsinden 339 milyon ABD doları net azalış olmak üzere toplam 125 milyon ABD doları net azalış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve öbür kesimler sırasıyla 400 milyon ABD doları ve 393 milyon ABD doları net geri ödeme, Genel Hükümet ise 84 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde bu ay 8 milyar 840 milyon ABD doları net artış gözlendi.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku