Çin, antitröst ve tekelciliğe karşı önlemleri sıkılaştırıyor

0

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping dün, Islahatları Kapsamlı Halde Derinleştirme Komitesi’nin 21. oturumuna başkanlık etti. Toplantıda, Antitröst Kurallarını Güçlendirme ve Adil Rekabeti İlerletme Önlemlerinin Uygulanmasına Dair Fikirler başlıklı doküman onaylandı.

Çin Milletlerarası Radyosunun mail yoluyla Foreks ile paylaştığı habere nazaran, Xi toplantıda yaptığı konuşmada adil rekabete dayalı bir piyasa ortamı oluşturulması, piyasanın bileşenlerine bilhassa KOBİ’lere daha geniş kalkınma alanı sağlanması ve tüketici haklarının korunması gerektiğini vurguladı. Toplantıda piyasaya erişim sistemi, adil rekabetin incelenmesi sistemi, dijital iktisatta adil rekabet kontrolü sistemi ve rekabeti sınırlamak için idari yetkilerin berbata kullanılmasının önlenmesi sisteminin daha sağlıklı hale getirilmesine vurgu yapıldı.

Toplantıda, KOBİ’lerin sağlıklı irtibatı ve eşgüdümlü gelişiminin sağlanmasının, yüksek düzeyli dışa açılmanın sürdürülmesinin, fikri mülkiyet haklarının korunmasının, siyasetlerin şeffaflığı ve öngörülebilirliğinin artırılmasının ehemmiyetine değinildi. Toplantıda ayrıyeten, rekabetle ilgili maddelerin ve siyasetlerin tanıtımının güçlendirilmesi, çok taraflı kontrol sisteminin tesis edilmesi ve antitröst sisteminin uygunlaştırılması gerektiği belirtildi.

Toplantıda, 14. Beş Yıllık Plan devrinde Çin’de ekolojik medeniyet inşasında karbon emisyonunun azaltılmasına ve ekolojinin daha da güzelleştirilmesine itina gösterileceğine, yurt dışından çöp ithalatının büsbütün yasaklanacağına, tasarruflu kaynak kullanımının gerçekleştirileceğine ve etraf maddesine ters davrananların ağır biçimde cezalandırılacağına işaret edildi.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku