Çin, çip krizini bitirmek için 8,87 milyar dolarlık yeni bir fabrika kuruyor

0

Çinli Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), Şanghay’da bir çip üretim tesisinin inşası için 8,87 milyar dolarlık bir yatırım öngördüğünü açıkladı. Hükümet tarafından da desteklenen SMIC (Uluslararası Yarı İletken Üretim Kurumu), ülkenin bu dalda bağımsızlığını güçlendirecek ve üretim kapasitesini artıracak.

Kelam konusu yatırım, hakikaten de Çin’in bu alandaki kapasitesini büyük ölçüde yükselterek global klasta çip üreten bir tesisle donatılmasını sağlayacak. Üstelik bu proje SMIC’in Shenzhen’de kurmayı planladığı ve ayda 40 bin adet 30 santimetrelik silisyum çip plakası üretebilecek 2,35 milyar dolarlık fabrikaya eklenmiş olacak.

Şanghay üretim tesisinde ise SMIC, ayda 100 bin çip plakası üretimi için mukavele imzaladı. Fabrika, şirketin bildirisinde belirtildiği üzere, 28 nanometre (1 nanometre 1 metrenin milyarda biridir) yahut fazlası olgun teknolojilere odaklanacak. Bunlar, yarı iletkenlere tüm dünyada son derecede muhtaçlık gösteren otomotiv sanayisine ve bu ortada elektrikli araçlara tahsis edilecek.

Öte yandan SMIC, kelam konusu projeyi denetlemek maksadıyla hükümetle ortak bir teşebbüs oluşturmayı öngörüyor. Bu teşebbüste SMIC, Lingang FTZ eşliğinde büyük hissedarı olacak. Şirket ayrıyeten, toplam 5,5 milyar dolar sermayeli bu yeni teşebbüs için yeni yatırımcılar aradığını da açıkladı.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku