Çin, güçlü Euro dataları, Bitcoin’in yasallaşması ve Disney – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çin ve Avrupa’dan gelen iktisat dataları, global toparlanmanın yolunda gitmesini sağlıyor. Bitcoin El Salvador’da yasal ödeme aracı oldu. Disney, Personel Bayramı tatili sonrasında gişede 13 yıllık rekorunu kırdı ve Meksika Körfezi’nde hayat yavaş yavaş olağana dönse de petrol düşüş yaşadı.

İşte 7 Eylül Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin’in ticaret patlaması, Avrupa GSYH’sinde artış taraflı revizyon

Çin ve Avrupa’nın iktisat bilgileri, tedarik zincirlerinde meselelere yol açıp yaz turist dönemini zorlaştıran Delta varyantına karşın toparlanmanın hala yolunda olduğunun garantisini verdi.

Çin ithalatı Ağustos ayında yıllık %33 büyürken ihracat %25,6 arttı ve her iki sayı da beklentileri kolay kolay aştı. Sayılar içinde rekor düzeyde demir cevheri ithalatı bulunsa da bu, çelik üreticilerinin üretim kısıtlamalarında artış beklentisinden ötürü demir cevheri vadeli süreçlerinin 14 ayın düşük düzeyine inmesini engellemeye yetmedi.

Euro bölgesinin ikinci çeyrek GSYH okuması ise büyük oranda daha güçlü tüketim nedeniyle çeyrek bazda %2,2 ve yıllık bazda %14,3 büyüme gösterecek formda revize edildi.

Tekrar de salgın Avustralya’da iz bıraktı. Merkez bankası, planlandığı üzere tahvil alım oranlarını azaltmış olsa da varlık alımlarını kademeli olarak bitirmenin vakit alacağını söyledi.

2. Bitcoin’de yasal dönüm noktası

Bitcoin, El Salvador’da resmî ödeme aracı olarak kabul edildikten sonra oluşan müspet hissiyat dalgası sayesinde kısa müddetliğine 52.000 dolar üzerine çıktı. Latin Amerika ülkesi, bu adımı atan birinci ülke oldu.

Lakin bu durumun bir eğilim oluşturacağı umutları hala tezli görünüyor. El Salvador bile Bitcoin’in vergi ödemesinde kullanılamayacağını söyledi. Bu, kripto paranın gerçek kıymeti hakkında hükümetin niyetini görmek açısından manalı bir açıklama.

Âlâ bir haber olmasının yanında bu, rallinin kısa müddette bilakis döndüğü manasına geliyordu. Öbür paralar da Bitcoin’deki satışın baskısı ile aksine döndü.

3. Borsa sakin açılacak; Boeing (NYSE:BA) ve Match bekleniyor

Tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve yüksek Covid-19 hadise sayıları yerinde ABD pay senedi piyasaları, uzun bir tatil sonrası sakin bir formda yine açılıyor. Yeni enfeksiyonlar geçen hafta, Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü lakin enfeksiyon eğrisinin düzleştiğine dair işaretler var. Vefat sayıları ise Mart ayından beri görülen en yüksek seviyeyi buldu.

Dow Jones 8 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1’in altında düşüş yaşadı.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Boeing var. Uçak üreticisinin en büyük müşterilerinden biri olan Avrupalı Ryanair, fiyat konusundaki uyuşmazlık gerekçesiyle 737 MAX10 uçak siparişi için yapılan görüşmeleri bitirdi. Match Group (NASDAQ:MTCH) da S&P 500 endeksine dahil olduktan sonra ilgi çekebilir.

4. Disney, Shang Chi ile gişe rekoru kırdı

Disney’in Asyalı muhteşem kahraman sineması “Shang-Chi”, hafta sonu Kuzey Amerika salonlarında görücüye çıkarak 90 milyon dolar hasılat elde etti. Bu sayı, Covid-19 ve karantina risklerinden ötürü ziyan görmüş cümbüş dalına dayanak oldu.

Bu, Personel Bayramı tatili için daha evvel “Halloween”ın elinde bulunan 13 yıllık rekorun üç katı oldu.

Sinema, Disney+ yayın akışı kanalıyla birebir anda yayınlanmak yerine yalnızca sinema salonlarında vizyona girdi. Disney, oyuncu Scarlett Johansson tarafından yaz başında “Black Widow”un birebir anda iki formda de yayınlanmasından ötürü gişeden gelen mukaveleye bağlı gelirinde düşüşe yol açtığı argümanıyla dava edildi.

AMC Entertainment (NYSE:AMC) payı, hiçbir haber olmamasına rağmen sert hareketlerle istikamet değiştirdi ve sinema salonlarının hala kalabalıkları çekebileceğini gösteren en net göstergelerden biri üzerine %0,7 yükseldi.

5. Meksika Körfezi’ndeki kapanışlar devam etmesine karşın petrol düşüşte

Çin’in ticaret dataları, Ağustos ayında Temmuz ayına nazaran %8 artış yaşayan ham petrol ithalatının, Şubat düzeylerinin hala günlük 1 milyon varil civarı altında olduğunu gösterdikten sonra ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

WTI %1,0 düşüşle 68,58 dolar olurken Brent %0,2 düşüşle 72,08 dolara geriledi.

Bu zayıf hissiyat, Ida Kasırgası sonrasında Meksika Körfezi’ndeki üretim platformlarındaki ilerlemenin yavaş olması ile çelişiyor. Pazartesi günkü hükümet bilgileri, günlük 1,53 milyon varillik (Körfez üretiminin %83’ü) ham petrol üretiminin hala kullanım dışı olduğunu gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku