Çin, insanların uzayda yaşaması için mega uzay gemileri inşaa edecek

0

Çin, uzay ile ilgili yeni beş yıllık planını açıkladı. Buna nazaran Çin, insanlara ömür alanı yaratmak ve çok büyük uzay gemileri oluşturmak üzere uzayla ilgili mega projeler tasarlayıp geliştirmek niyetinde.

Ülkede uzayla ilgili çalışmalar yürüten National Natural Science Foundation of China (NSFC), hükümete bu alanda tekliflerde bulundu. Yeni beş yıllık planda, insan yerleşimleri ve fevkalâde genişlikteki uzay gemilerinin oluşturulması üzere “uzayda mega projelerin geliştirilmesi” mevzuları yer aldı.

Çin Milletlerarası Radyosunun haberine nazaran şu an için çok gerçek dışı üzere görünen birkaç kilometre genişliğindeki bir uzay gemisi, Çin’in gelecek yıllardaki amaçları ortasında yer buluyor. 1986 yılında bilimsel araştırmaların teşvik ve finansmanı için kurulan National Natural Science Foundation of China (NSFC), bu çeşitten uzay gemilerinin “yörüngede uzun vadeli ikamet” için yapılmasını gerekli görüyor.

Bir kesim bilim insanı bu gemilerin yeryüzünde inşa edilip uzaya yollanmasını öngörürken bir öteki kesim, kelam konusu uzay gemilerin modüllerini uzayda birleştirmeyi düşünüyor. Her iki durumun gerçekleştirilmesi için de zarurî teknolojiler geliştiriliyor.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku