Çin tepetaklak, Gazprom olumlu, Tesla’nın robotu – Piyasalarda neler oluyor?

0

Muharrir: Geoffrey Smith

Investing.com – Devlet medyasının tenkitlerine daha fazla kesim katıldıktan sonra, Çin pay senetleri bugün yeniden düşüşte. Gazprom Avrupa doğal gaz fiyatlarında %10’luk bir düşüşü tetikliyor. Johnson & Johnson yeni bir CEO’ya sahip olacak ve Spotify yeni bir geri alım yapacak, lakin ABD pay senetleri tekrar düşük açılacak. Elon Musk, gelecek yıl insansı bir robot prototipi yapmak istiyor.

İşte 20 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler.

1. Çin payları daha fazla düzenleme kaygısıyla düştü

Çin pay senetleri, Hang Seng endeksinin %1,8 daha kayıpla 10 ayın en düşük düzeyine inmesi ve A-hisse endeksi devlet medyasının gelecekte iktisadın çok daha geniş bir kısmın daha sıkı düzenlenmesine ait endişeleri körüklemesiyle %2,9 düştü.

Basında çıkan haberlerde, çevrim içi eczaneler, likör ve kozmetik üzere dallarda çok gevşek düzenlemelerden şikayet edildi.

Lakin Pekin de bu şirketlerden vazgeçmiyor. Cuma günü Avrupa’daki Global Bilgi Muhafaza Yönetmeliği’ne benzeri yeni bir data muhafaza yasası çıkardı ve bu yasanın data saklılığı konusunda dünyanın en sıkı ve en faal olarak uygulanan maddelerinden biri olması bekleniyor. Alibaba‘nın Hong Kong payları %2,6 düşüşle yeni bir rekor düşük düzeye geriledi.

2. Gazprom, Avrupa gaz piyasalarına rahatlama sinyali verdi

Gazprom’un yeni Nord Stream 2 boru çizgisinden bu yılın sonundan evvel gaz akışının başlayabileceğini belirtmesinin akabinde Avrupa’da doğal gaz fiyatları düştü.

Londra’da doğal gaz vadeli süreçleri %10,6 düştü, lakin Gazprom’un Orta ve Batı Avrupa’ya arzı azaltması nedeniyle bu yılki sert yükselişin akabinde tarihi doruklara yakın kaldı. Hareket teknik faktörlere bağlanırken, birçok analist bunu Avrupa Birliği’ne boru sınırına son dayanağını vermesi için baskı yapmanın bir yolu olarak gördü.

Kıta genelinde kömürle çalışan elektrik santrallerinin süratle kapanması da bu yıl daha yüksek fiyatlara katkıda bulundu.

3. ABD pay senetleri düşüşle açılacak: J&J ve Spotify odakta

Perşembe günü güne sert bir başlangıç ​​yaptıktan sonra ortalama yararlar elde etmesine karşın, ABD borsalarının bugün açıldıklarında düşüşe devam etmesi bekleniyor.

Dow Jones vadeli süreçleri 147 puan yahut %0,4 düşerken, S&P 500 vadeli süreçleri benzeri bir oranda düştü ve Nasdaq 100 vadelileri %0,2 ile biraz daha az düştü.

Teknoloji yüklü Nasdaq endeksleri bu hafta marjinal olarak daha uygun performans gösterdi, çünkü başka iki ana endeksteki döngüsel pay senetleri, hem ABD’de hem de dışarıda COVID-19’un devam eden yayılımına ait endişelerden daha fazla etkilendi.

Başka bir ilgi odağı, Federal Ticaret Komitesi tarafından yine başlatılan bir antitröst davasıyla karşı karşıya olan Facebook (NASDAQ:FB) ve beklenmedik bir halde 1 milyar dolarlık bir geri alım programı açıklayan Spotify olacak. Johnson & Johnson’ın içeriden birini CEO vazifesine terfi ettirme kararı da dikkat çekecek.

Deere (NYSE:DE) & Co. ve Foot Locker (NYSE:FL) zayıflamış bir çıkar listesinin başında.

4. Tesla’nın (NASDAQ:TSLA) robot atağı

Tesla CEO’su Elon Musk, dikkatleri Ulusal Karayolu Nakliyatı Güvenliği Yönetimi’nin otopilot yazılımına yönelik soruşturmasından uzaklaştırmanın bir yolunu buldu.

Musk, Perşembe günü görkemli bir halde “AI Günü” başlıklı bir yatırımcı aktifliğine, şirketin muhtemelen gelecek yıl, insanların yapmayı tercih etmediği sıkıcı ve tekrarlayan vazifeleri yapmak için tasarlanmış bir insansı robot prototipi inşa edeceğini söyledi.

Musk ayrıyeten kendi kendine sürüş teknolojisine güç sağlamak için kendi bünyesinde tasarladığı çipler hakkında daha fazla bilgi verdi, lakin şirketin bir insan şoförün müdahalesini gerektirmeyen tahlilleri ne vakit sunabileceğine dair bir bilgi vermedi.

5. Petrol, teçhizat sayımı ve CFTC bilgilerinin önüne geçti

Petrol fiyatları, talep endişeleri ve güçlenen doların bir ortaya gelmesiyle bir gecede daha fazla düşüş gördükten sonra haftalık %10’un üzerinde kayıp yolunda ilerliyor.

Bununla birlikte, Çin çelik üretimindeki -görünüşte kirliliği azaltma amaçlı- kesinti haberlerinin hakim olduğu şiddetli bir haftanın sonunda dengelenen birçok ana metal biraz yükseldi.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0.7 düşüşle varil başına 63,09 dolara düşerken, global gösterge olan Brent vadeli süreçleri %0,7 düşüşle varil başına 66 dolara geriledi. Baker Hughes’un sondaj kulesi sayısı bilgileri, kaya gazı sanayisinin bu yılki üretimi mütevazı bir formda artırarak karşılık verdiğine dair işaretler ortasında daha sonra açıklanacak. Bununla birlikte, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu’nun hedge fonları ve para yöneticisi tarafından net pozisyonlandırmaya ait bilgilerinin, uzun vadelilerde bir öbür keskin düşüş göstermesi olasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku