Çin, yeni oyun onaylarını askıya alırken Tencent ve NetEase düşüş yaşadı

0

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tencent Holdings Ltd (HK:0700) ve NetEase (NASDAQ:NTES) Perşembe günü düşüş yaşadı. South China Morning Post (Güney Çin Sabah Postası), Pekin’in yeni oyun onaylarını süreksiz olarak durdurduğunu raporladı.

Nasdaq endeksinde Tencent %8,4 düşerken NetEase %7 kaybetti. Pekin, güçlü iş insanlarını dize getirmeyi ve gelir eşitsizliğini azaltmayı amaçlayan daha kapsamlı bir baskı siyasetini sürdürüyor.

Karar, öbür Çinli şirketler üzerinde de bir tesir yaptı. Pinduoduo (NASDAQ:PDD) %4, Alibaba ADR (NYSE:BABA) %3,3, JD.com  ADR (NASDAQ:JD) %4,3 ve Didi Küresel ADR (NYSE:DIDI) %3,7 kaybetti.

Tencent ve NetEase bu şekil yasaklarla daha evvel karşılaşmıştı. 2018 yılında yetkililer, online oyunların çocukların görme duyusuna ziyan verdiği kaygıları üzerine yeni oyun onaylarını dondurmuştu.

Düzenleyicilerin şirket yetkililerinin çağırdığı ve yetkililerin çıkardığı “tek başına kâr peşinde koşma”, kullanıcılar ortasında bağımlılık riski, bölümdeki pazar gücünün tek yerde ağırlaşması, “paraya tapmak ve kadınsılık” ve “şiddetli” ve “müstehcen” içerik üzere çeşitli şikayetlerin olduğu rapor üzerine süreci hızlandırdığı haberlerinin akabinde satışlar başladı.

Toplantı, tam da küçük çocukların yalnızca Cuma ve Pazar ortasında olmak üzere, görüntü oyunu oynamasını haftada azamî üç saat ile kısıtlayacağı yeni bir düzenlemenin yürürlüğe girmesinden evvel yapıldı. Kuralları uygulama sorumluluğu şirketlere ilişkin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku