Çin’de düzenleme, IEA’nın petrol talebi, işsizlik müracaatları ve ÜFE – Piyasalarda neler oluyor?

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Çin’de yeni düzenlemeler borsaları olumsuz etkileyecekken yatırımcılar ABD’nin enflasyon ve istihdam bilgilerini bekliyor. Çıkar dönemi sona yaklaşırken Wall Street rekor düzeylerde. IEA, Covid-19 tasalarından ötürü petrol talebi gayesini düşürdü.

İşte 12 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin borsasında talep azalıyor

Teknoloji, gayrimenkul ve eğitim dallarına yönelik son baskıların akabinde hükümetin düzenleme önlemlerinin varsayım edilemezliğinden ötürü Çin’in pay senedi piyasasındaki yatırım talebi azalıyor, en azından kısa vadede.

Artan bu düzenlemeler devam edecek. Ülke liderliği Çarşamba günü yayınladığı bir dokümanda Çin’in, ulusal güvenlik, teknolojik inovasyon, monopoller ve eğitim konusunda yakında yeni yasalar hazırlayacağını söz etti.

Shenzhen Borsası’nda birinci 10 ülkenin de içinde olduğu Şanghay Endeksi, geçen aya nazaran %1 düşüş yaşadı lakin Hang Seng endeksi %6’ya yakın kayıp gördü.

Yeniden de bu yeni düzenlemeler kurumsal dataları korur ve tekelci pratikleri azaltırsa uzun vadede avantajlı olabilir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın önümüzdeki aylarda Çin’e bir ziyaret planladığı söyleniyor. Bu biçim bir ziyaret, Biden idaresi sırasında ekonomik manada Çin ile gerçekleşecek birinci yüz yüze görüşme olacak.

2. ABD enflasyon dataları ile işsizlik müracaatları raporu yayınlanacak

Fed, Çarşamba günü yayınlanan ABD’nin Temmuz ayı TÜFE okuması ile enflasyonun süreksiz niteliğe sahip olacağı görüşüne dayanak buldu. %0,5 ile TÜFE okuması, 15 ay içinde aylık bazda en büyük düşüşünü kaydetti.

Bugün yeniden bir enflasyon verisi yayınlanacak, bu sefer üreticilerden. Analistler ÜFE sayısının Temmuz ayında geçen yıla nazaran %7,3 artmış olduğunu, 10 yılın en büyük yıllık artışını yaşadığı bir evvelki aya nazaran değişmediğini iddia ediyor.

İstikrarlı yüksek enflasyona ek olarak Fed, işgücü piyasasındaki toparlanmayı da izliyor ve bugün haftalık birinci işsizlik müracaatları da yayınlanacak.

Birinci işsizlik müracaatlarının, bir evvelki hafta 14.000 düşüş yaşadıktan sonra geçen hafta 10.000 düşüşle 375.000 olması bekleniyor. Bu, Cuma günü beklenenden daha uygun gelen tarım dışı istihdam datalarından sonraki birinci rapor olacak.

3. Borsa rekor düzeylere yakın seyretmeye devam ediyor

ABD borsası rekor düzeylere yakın ve büyük oranda değişmeden açılacak.

Dow Jones 25 puan artarken S&P 500 Çarşamba günkü kapanışa nazaran fiilen değişmedi. Nasdaq 100 14 puan kaybetti.

Dow Jones Industrial Average Salı günü %0,6 artış yaşayarak yeni bir rekora yaklaşırken S&P 500 %0,2 yükselişle bir rekor daha kırdı. Nasdaq Composite %0,1 düşüşle nispeten daha berbat bir performans sergiledi.

Hissiyatı destekleyen gelişme, Çarşamba günü Senato2nun 3,5 trilyon dolarlık bütçeyi onaylaması oldu. Bu harcama bütçesi ile federal kamu harcamalarında büyük bir genişlemenin önü açılıyor. Öncesinde de 1 milyar dolarlık altyapı tasarısı kabul edildi.

Öte yandan yavaşlayan TÜFE büyümesi, Fed’in mali teşviki kısa vakitte geri çekeceği beklentilerini düşürdü.

4. Kurumsal yarar dönemi devam ediyor

İkinci çeyrek çıkar dönemi sona yaklaşıyor fakat bugün yeniden de değerli isimler var.

Walt Disney (NYSE:DIS) bu şirketler ortasında en yüksek profilli olan ve cümbüş devinin, 16,76 milyar dolar gelir üzerine pay başına 54 sent çıkar elde etmiş olması bekleniyor.

Analistler ayrıyeten tema parkları ve Disney+ yayıncılık ünitesinin ilerleyişine ait rastgele bir güncelleme için idarenin açıklamalarını dinliyor olacak.

Öteki yandan Airbnb (NASDAQ:ABNB) için ikinci çeyrekte ziyan duyurusu bekleniyor. DoorDash (NYSE:DASH) da ilgi çekecek isimler ortasında.

5. Ham petrol yükseldi, IEA talep maksadını düşürdü

Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), delta varyantından ötürü yıllık talep varsayımını düşürmüş olsa da petrol fiyatları yükseldi.

WTI %0,5 artarak 69,56 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 71,58 dolara ulaştı.

“Başta Asya olmak üzere petrol tüketicisi olan birçok büyük ülkede uygulanan yeni Covid-19 kısıtlamaları, mobiliteyi ve petrol kullanımını azaltacak üzere görünürken” IEA, ikinci yarıda talep büyümesinin, geçen ayki iddiasına kıyasla günlük yarım milyon varil daha düşük olacağını varsayım ediyor.

OPEC aylık petrol piyasası raporunu paylaşacak.

Çarşamba günü ABD Lideri Joe Biden’in, artan akaryakıt fiyatlarını önlemek için büyük üreticilere üretimi artırma tarafında yaptığı davet ile hissiyat darbe almıştı.

OPEC+, salgının birinci günlerinde başlayan günlük 10 milyon varillik rekor üretim kesintilerini geri getirmeye çalışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku