Çin’de karbon piyasasına ilgi yok

0

Çin’in karbon piyasası açıldıktan yaklaşık bir ay sonra yeni bir düşük seviye görürken şu ana kadar yapılan işlemlerin yüzde 60’ı piyasanın açıldığı gün gerçekleşti.

Piyasanın böyle bir durgunluğa girerek düşmesindeki ana sebebin ise piyasada Çin’in başlangıç için verdiği bedava karbon izinlerinin sayısının çok fazla olması ve kriterleri karşılamayan şirketlere çok az yaptırımlar öngörülmesi olduğu belirtiliyor.

Piyasadaki durgunluğun bir diğer sebebinin de Çin’in uyguladığı çerçevenin karbon emisyonu yoğunluğuna dayandığı için olduğu vurgulanıyor. Çin, Avrupa ya da Kanada’nın uyguladığı toplam karbon salınımı sisteminden ziyade üretilen birim enerji başına karbon salınım yoğunluğunu düşürmeyi amaçlıyor. Buna göre, enerji birimi başına karbon yoğunluğu düşse bile enerji üretiminin artmasıyla karbon salınımı artabilir.

Schroders ve Asyalı Yatırımcılar İklim Değişikliği Grubu ise Çin’in Karbon Ticaret Sistemi’nin (ETS) Asya’daki en büyük karbonla mücadele sistemlerinden biri olacağını belirtiyor.

Grubun analizine göre, başlangıçtaki sınırlı etki 2025’e doğru yeni sektörlerin eklenmesiyle daha somut bir hale gelecek ve böylece Çin’in karbon salınımı 2060 yılına kadar yüzde 30 ile yüzde 60 arasında düşüş kaydedecek.

Finansal aktörlerin girmesi 2028’i bulabilir

Çin’de ETS’ye katılım şimdilik enerji şirketleriyle sınırlı ve ticaret hesaplarının açılması için süreç çok uzun sürüyor. Hükümet ise hala ekonomik büyümeyi odağına almış durumda ve enerji fiyatları bu kadar yüksekken enerji piyasasına taban fiyattan başka herhangi bir uygulamada bulunmayı düşünmüyor.

Pekin Çevre Borsası Başkanı ise piyasaya türev enstrümanlar ve finansal oyuncuların girmesiyle birlikte piyasanın hareketlenebileceğini belirtirken bunun 2028 yılına kadar gerçekleşmesini beklemediğini söylüyor.

Çin’de karbon salınımı izinlerinin fiyatı pazartesi günü 7,87 dolara kadar inerek rekor düşük seviyeye gerilemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku