Çin’de Temmuz ayı sanayi üretimi ve perakende satış bilgileri beklenenden düşük

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Çin’in fabrika üretimi ve perakende satışları Temmuz ayında yavaş bir tempoda büyüdü ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki ekonomik toparlanmanın ivme kaybettiğinin sinyalini verdi. İş operasyonları, en son COVID-19 salgını ve olumsuz hava şartları nedeniyle kesintiye uğradı ve bu da hayal kırıklığı yaratan bilgilere katkıda bulundu.

Günün erken saatlerinde yayınlanan Ulusal İstatistik Ofisi (NBS) bilgilerine nazaran, endüstriyel üretim Temmuz ayında Investing.com’da hazırlanan varsayımlardaki %7,8 öngörüsü ve Haziran ayında kaydedilen %8.3’ün tersine %6,4 arttı. Perakende satışlar, birebir ayda, Investing.com iddialarındaki %11,5’lik büyüme ve Haziran’daki %12,1’lik büyümenin de altında, yıllık bazda %8,5 arttı.

Çin iktisadı COVID-19 öncesi büyüme düzeylerine toparlansa da, işletmeler daha yüksek maliyetlerle ve büyümenin sürat kaybetmesine neden olan tedarik sıkıntıları ile karşılaşıyor.

NBS sözcüsü Fu Linghui günün erken saatlerinde yaptığı bir brifingde, Çin’in toparlanmasının COVID-19 salgını ve doğal afetler nedeniyle de sistemsiz kaldığını söyledi.

Ülke, son COVID-19 salgını sayesinde birçok kentte kısıtlayıcı tedbirleri sıkılaştırarak hizmet bölümünü, bilhassa seyahat ve konaklama kesimini sert bir formda vurdu.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Kümesi Greater China baş ekonomisti Raymond Yeung Reuters’e verdiği demeçte, “Temmuz dataları iktisadın çok süratli bir formda güç kaybettiğini gösteriyor… deltanın tekrar canlanması Ağustos ayı faaliyetlerine ekstra risk ekliyor” dedi.

Birtakım vilayetlerde şiddetli hava şartları, Temmuz ayında Henan eyaletinde 300’den fazla kişinin vefatına neden olan sellere neden olan rekor yağış ülkenin zahmetlerini artırdı.

Tüm bunlar, hükümetin şu anda 2021 için %6’nın üzerinde mütevazı bir büyüme maksadı olarak belirlediği büyüme gayesini etkileyebilir. Bununla birlikte, datalar, Bloomberg’e nazaran şu anda ortalama %8.5 olan 2021 için büyüme varsayımlarını düşürmeye yönlendirebilir.

Çin Halk Bankası Pazartesi günü, likiditeyi azaltmak için bir adım olarak, vadesi dolan 700 milyar CNY’nin sırf 600 milyar CNY’sini (92.62 milyar $) vadesi gelen bir yıllık kredilerde devretti. Lakin, kredilerdeki oran değişmeyerek %2,95’te kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku