Çin’de tüketim Temmuz ayında da toparlanmaya devam ediyor

0

Çin Ticaret Bakanlığı, ülkede tüketim temposunun birçok bölümde manalı bir formda yükselmekte olduğunu duyurdu. Bakanlık tarafından açıklanan, Temmuz ayına ilişkin tüketim piyasalarındaki son gelişmeler şu halde:

– Çin’in tüketim mallarının perakende satışı, Temmuz ayında toplam 3 trilyon 500 milyar yuana (yaklaşık 540 milyar dolara) ulaşarak geçen yılın temmuzuna kıyasla yüzde 8,5, 2019 yılının temmuzuna kıyasla da yüzde 7,2 oranında arttı.

– Öncelikli gereksinim mallarının tüketimi ise genele nazaran daha süratli bir büyüme kaydetti.

-İnşaat gereçlerinin ve mobilyaların satışında iki haneli karlar saptandı.

– Orta seviye ve lüks tüketim eserleri ortası mallara talep başka eserlere kıyasla artış sağladı. Güney Çin’in ada eyaleti Hainan’da gerçekleşen dışarıya gümrüksüz satışlar, Temmuzda bir yıl öncesinin tıpkı ayına kıyasla yüzde 44 oranında arttı. Öte yandan, Beijing ve Shanghai’de bulunan büyük mağazalardaki ve alışveriş yerlerindeki satışlar yüzde 20’nin üzerinde yükseldi.

– Hizmet bölümünde de daima bir canlanmaya şahit olundu. Temmuz ayında yeme-içme dalında elde edilen kar 375,1 milyar yuana yükselerek, geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 14,3 oranında bir gelişme sağladı.

– Ayrıyeten yeni tipten tüketim biçimleri Temmuzda süratli bir büyüme kaydetti. Ekspres teslimat bölümünün cirosu 58,33 milyar modül ile evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 42,9 arttı. Erişilen bu oranla 2018 yılının tamamında yakalanan performansa şimdiden erişilmiş oldu.

Yeniden Temmuz ayında 271 bin yeni güçlü araç satışı gerçekleşerek, bir yıl öncesine kıyasla 1,6 katı satış meydana geldi, böylelikle pak güçlü araçlar, ayrıyeten tüm araba satışlarının yüzde 24,5 kadarını oluşturdu.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku