COVID ve Fed Dehşetleriyle Birlikte Dolar Müspet Tonu Sürdürüyor

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Cuma gününün erken saatlerinde Avrupa seanslarında büyük ölçüde değişmedi, lakin Federal Rezerv pandemi periyodu mali teşvikini azaltmaya başlarken COVID-19’un global büyümeyi durdurabileceği kaygıları üzerine ton olumlu olmaya devam ediyor.

Doların öteki altı para ünitesinden oluşan sepet karşısındaki durumunu izleyen dolar endeksi, Cuma gününün erken saatlerinde Kasım ayının başından bu yana birinci defa 93.612’ye yükselmesinin akabinde 93,558 düzeyinde yatay süreç gördü. Bu hafta %1,1 ile iki ayın en yüksek çıkarını elde etme yolunda.

EUR/USD %0,1 artışla 1,1686’da, bir gecede ulaştığı 9 ayın en düşük düzeyi olan 1,1665’e yakın, USD/JPY 109,70’te büyük ölçüde yatayken, GBP/ USD, Temmuz ayında Birleşik Krallık’ta perakende satışlar keskin bir düşüşün akabinde %0,1 düşüşle bir ayın en düşük düzeyi olan 1,3624 düzeyine geldi.

Bununla birlikte, dolar karşısında en büyük kayıplar emtia para ünitelerinde yaşandı. AUD/USD, Sidney’deki COVID-19 karantinasının bir ay uzatılmasıyla bu hafta %3’ün üzerinde düşüşle 9 ayın en düşük düzeyinden de aşağıda 0,7127’ye geriledi.

NZD/USD merkez bankasının bu hafta başında sürpriz COVID tedbirleri yüzünden faiz artırımını ertelemesinin akabinde %0,3 düşüşle 0,6824’e düşerek 9 ayın en düşük düzeyinin çabucak üzerinde ve bu hafta neredeyse %3 daha düşük düzeyden süreç gördü.

USD/CAD, petrol fiyatlarındaki ani düşüşün Kanada iktisadına ziyan vermesiyle %0,3 artarak altı ayın en yüksek düzeyi olan 1,2870’e yükseldi.

COVID-19’un yüksek oranda bulaşıcı delta varyantının yayılması, birinci salgından kaynaklanan ekonomik toparlanmanın durabileceğine dair tasaları artırıyor. Fakat buna ek olarak, dünyanın en büyük iktisadının merkez bankası ve birincil büyüme itici gücü olan Federal Rezerv’in tahvil alım teşvikini gevşetmenin eşiğinde olduğu fikri de var.

ING’deki analistler bir notta, “Fed’den gelen ruhsal müzik, daralmaya giden bir süzülme sınırından biri” dedi ve “dolar için çok fazla talep, denizaşırı büyüme maceralarından çekilen yatırımcılardan geliyor üzere görünüyor.” dedi.

Bu, piyasanın odak noktasının artık Fed’in Wyoming’de gelecek hafta sonunda başlayacak olan yıllık Jackson Hole sempozyumunda olduğu manasına geliyor.

Öte yandan USD/CNY, Çin Halk Bankası’nın bir yıllık kredi prim oranını %3,85 ve beş yıllık LPR oranını %4,65 olarak devam ettirmesinin akabinde daha evvel görülen ve kilit 6,50 düzeyinin üzerinde görülen yeni üç haftanın en yüksek düzeyi olan 6,5104’ün çabucak altında 6,5015’te %0,1 artışla süreç gördü.

Gösterge faiz oranlarını değiştirmemeye yönelik bu hareket büyük ölçüde beklenirken, kapsamlı karantinalarla sonuçlanan bir dizi mahallî COVID-19 salgınının akabinde dünyanın en büyük ikinci iktisadında büyümedeki yavaşlama göz önüne alındığında, kimileri indirim arayışındaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku