Cuma günü son bir buçuk ayın tepesine çıkan altın, yeni haftaya nasıl başladı?

0

Investing.com – Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdamın Ağustos’ta beklentilerin çok altında artış göstermesiyle ABD Dolar Endeksi 91,94’e gerileyerek 4 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü ve altın da bilgiden takviye alarak 1.834 dolara yükseldi. Bu düzey 15 Temmuz sonrası görülen en yüksek düzey oldu.

Ağustos ayı başında 1.688 dolara gerileyerek 31 Mart sonrası karlarını geri veren değerli metal, ayın devamında Fed’in varlık azaltımına dair açıklamaları, enflasyonda son ayda yavaşlama belirtileri olması ve istihdamın düşük kalmasıyla toparlanmaya başladı ve ayı %3 primli kapattı.

Eylül ayının birinci süreç haftasında 1,5 ayın en yüksek düzeyini test eden fiyat bugün 1.822 dolardan hafif satıcılı süreç görüyor.

Yakın vadede altın için yükseltici etkenler olarak, delta varyantının ekonomilerde son ayda ivme kaybına neden olması, muhtemel artışa bağlı kısıtlama telaşları, Fed’in varlık alımlarının azaltımına karşı bu yıl faize dokunmayacağı beklentileri ve emtia kümesindeki artış gösteriliyor.

Bu kıymetli gelişmelere rağmen ABD’de enflasyon ve istihdamdaki yükselişin gelecek aylardaki suratı Fed’in siyasetinde belirleyici olacak ve komite her ne kadar telaşlı davranılmayacağını söylese de datalar kararlardaki en değerli kriter olacak.

Yükseliş trendinde şimdi bozulma olmayan fiyatta son vakitlerde 1.840 dolar yakınında ivme kaybı olduğu için bu düzeyin aşılması alımları destekleyebilir, bu nedenle direnç olarak takip ediliyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku