Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Hedefimiz yıl sonunda 210 milyar dolar civarında bir ihracata ulaşmak”

0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2021 yıl sonunda Türkiye’nin ihracatının 200 milyar doların üzerinde gerçekleşeceği tarafında epey güçlü göstergelerin mevcut olduğunu belirterek, “Hedefimiz yıl sonunda 210 milyar dolar civarında bir ihracata ulaşmaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, iktisadın mevcut durumunun daha ayrıntılı olarak ele alınmasının yanı sıra güçlendirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması emeliyle toplanan İktisat Uyum Kurulu’na başkanlık etti. İktisat ıslahat paketinde kurulması hedeflenen ve başkanlığını Oktay’ın yaptığı İktisat Uyum Kurulu’nun üyeleri; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel’den oluştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay burada yaptığı açılış konuşmasında, İktisat Uyum Kurulu’nun birinci toplantısının güzel olmasını dileyerek başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyon ve liderliğinde oluşturulan iktisat siyasetlerinde kurumlar ortası sıkı eşgüdümün daha güçlü ve salgın dahil her türlü gelişmelere karşı daha dirençli bir iktisat için olmazsa olmazları olduğunu tabir eden Oktay, “Bu doğrultuda geçtiğimiz Haziran ayında, iktisatta yapısal ıslahat gündemimizin bir modülü olarak ‘Ekonomi Uyum Kurulu’ oluşturulmuştur.” dedi.

“Kurul çalışmalarıyla siyaset tahlilleri yapılacak ve kurumlar ortası uyum güçlendirilecektir”

Kelam konusu toplantıya Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Lideri Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in de gündem gereği katkı vermek üzere davet edildikleri bilgisini veren Oktay, “Kurul çalışmalarıyla; Türkiye iktisadı, global iktisat, ekonomik istikrar ve kalkınma üzere bahislerde değerlendirmeler ile siyaset tahlilleri yapılacak ve kurumlar ortası uyum güçlendirilecektir” diye konuştu.

Covid-19 salgınına karşın vaktinde aldıkları tesirli önlemler ile Türkiye iktisadının 2021 yılının birinci çeyreğinde yüzde 7’lik güçlü bir büyüme performansı sergilediğini lisana getiren Oktay, ikinci çeyrekte büyüme sayısının bunun epeyce üstün geleceğini umduğunu aktardı.

“Hedefimiz yıl sonunda inşallah 210 milyar dolar civarında bir ihracata ulaşmaktır”

Bu yıl Temmuz ayında ihracatın yıllık bazda 200 milyar doları aştığını hatırlatan Oktay, “2021 yıl sonu itibariyle de ihracatımızın 200 milyarın üzerinde gerçekleşeceği tarafında hayli güçlü göstergeler mevcuttur. Maksadımız yılsonunda inşallah 210 milyar dolar civarında bir ihracata ulaşmaktır” sözlerini kullandı.

Oktay, aldıkları önlemler sonucunda hem cari açıkta hem de enflasyonda yılın ikinci yarısında olumlu gelişmeler görmeyi öngördüklerini aktardı.

Bugünkü toplantıda Türkiye iktisadının mevcut durumunu ayrıntılı olarak ele almalarının yanı sıra daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını hızlandıracaklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Bu çerçevede hem kısa vadede süratle atılması gereken adımları hem de orta ve uzun vadede uygulamamız gereken siyasetleri tüm konsey üyelerimiz ile değerlendireceğiz” diye konuştu.

Gündemin bir öteki değerli hususunun iktisadın 3 yıllık yeni yol haritası olan Orta Vadeli Program olacağını söyleyen Oktay, şöyle devam etti:

“Eylül ayının birinci yarısında 2022-2024 periyodunu kapsayacak Orta Vadeli Programımızı yayımlamayı planlıyoruz”

Oktay bu toplantıda, hem ilerleyen periyoda ait birinci makro kestirimleri hem de iktisadın yeni yol haritasını şura üyeleri ile ele alacaklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın onayı doğrultusunda, Eylül ayının birinci yarısında 2022-2024 periyodunu kapsayacak Orta Vadeli Programımızı yayımlamayı planlıyoruz” dedi.

Oktay, sürdürülebilir, güçlü ve kaliteli bir büyüme sürecinin tesis edilmesi istikametinde adımlar içeren İktisat Islahatları Aksiyon Planı’nın tüm paydaşlarla birlikte süratle yürütüleceğini tabir ederek, “Bugün ayrıyeten bu ıslahatların hem yasalaşma hem de uygulama süreçlerinin aktifliğini artırmaya yönelik değerlendirmeler yapacağız. İktisattaki gelişmeleri yakından izlerken, iktisadımızı yapısal olarak daha da güçlendirecek siyaset, strateji ve ıslahatları Cumhurbaşkanımız liderliğinde süratli ve aktif bir formda hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açılış konuşmasının akabinde İktisat Uyum Kurulu’nun birinci toplantısı basına kapalı biçimde devam etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku