Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0

Müellif: Barani Krishnan

Investing.com – Enflasyon burada ve klasik akıl altın almamız gerektiğini söylüyor. Klasiklik aslında altının tarihi olarak vurgulanmalı zira enflasyondan büsbütün korunmak diye bir şey yok.

Korkutucu fiyat baskıları ile 2021’de ABD enflasyonunun 35 yılın en makûs düzeyinde olabileceği endişelerine karşın altın son birkaç ayda ufak getiriler elde etti.

Buna şaşıranlar yahut hüsrana uğrayanlar, değerli metalin son 40 yıldaki getiri tarihini inceleyebilir.

1980’lerden bu yana ABD’nin en yüksek enflasyon periyotlarından kimilerinde altının getirilerine ait yapılmış bir Morningstar tahlili, sarı metalde sadece uzun vadeli yatırımcılar için negatif bir getiri olduğunu gösteriyor.

Altın dışındaki emtiaların yanı sıra GYO’lar yahut emlak yatırım iştirakleri ve {ecl-1040||TIPS}} yahut Hazine Enflasyon Muhafazalı Menkul Değerler (Hazine Enflasyon Muhafazalı Menkul Kıymetler), bu periyotlarda aslında altından daha âlâ performans gösterdi ve daha çok bir enflasyon muhafazası üzereydi.

Bu yıl bugüne kadar Comex’teki altın vadeli süreçleri %1,4 düşüş yaşadı. Spot altın ise yıl bazında yaklaşık %1 düşük.

Bunlara kıyasla ABD’de TÜFE, Mayıs ayında yıllık %5 büyüdü.

Şahsî Tüketim harcamaları Fiyat Endeksi, Nisan ayına kadar olan yılda %3,6 yükseldi.

Fed’in %2 yahut biraz altında tuttuğu yıllık enflasyon amacı, Covid-19 salgınına ve onu takip eden tedarik zinciri problemlerine kadar son on yılda neredeyse hiç zorlanmadı.

Artık ise zorlandı ve yatırımcıların aklında en çok dolanan şey, enflasyon riski. Lakin altın, en azından beklentileri karşılamadı.

Morningstar protföy stratejisti Amy Arnott, bir CNBC paylaşımında  “altın sahiden de enflasyon için kusursuz bir muhafaza değil” dedi.

“Enflasyonda artış yaşanırsa altının ortalama üzerinde getiri sağlayacak olması garanti değil.”

Arnott, altının enflasyonla olan korelasyonunun son yarım yüzyıldır 0,16 ile nispeten düşük olduğunu söyledi. Bu ölçüm, altın ve enflasyonun birbirine ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. 0 korelasyon, ilgi olmadığını gösterirken 1 korelasyon, ahenk içinde hareket ettikleri manasına geliyor.

Arnott’un çalışması, sırf uzun vadeli altın yatırımcılarının, yıllık enflasyon oranının yaklaşık %6,5 olduğu 1980’den 1984’e kadar ortalama %10 kaybettiğini gösteriyor.

Misal biçimde altın, enflasyonun yaklaşık %4,6 olduğu 1988-91 devrinde %7,6 negatif getiri sağladı.

GYO’lar 1973-79, 1980-84 ve 1988-91 yıllarında sırasıyla %11,5, %20,4 ve %9 getiri sağlarken altın dışındaki emtialar birebir vakit dilimlerinde %19.4, %2.3 ve %21 getiri sağladı.

Günümüzde ise altının en görkemli koşusu, geçen yıl yaklaşık 1.477 dolardan 2.120 dolara çıktığı beş aylık süreçte yaşandı.

Lakin enflasyon muhafazası olarak altın, yıllık enflasyonun ortalama %8,8 olduğu ve %35 kıymet kazandığı 1975-79 ortasında hakikaten üstün bir performans gösterdi.

Benim analizime nazaran boğa ya da ayı olduğuna bakılmaksızın altın spekülatörleri, şimdilik eksiksiz bir oyun bulmuş olabilir. 1.850 dolar yakınında al ve 1.900 dolar öncesinde sat.

Her süreç için 40-50 dolarlık amaç, sayısız grafik sinyali ve Hazine getirileri ile dolar kesişiminin rotayı belirlemesi gerektiğinde altın ticareti yapmanın aptalca bir yolu üzere görünebilir.

Tekrar de Mayıs ortasından bu yana Comex’teki haftalık dalgalanmalara bakıldığında birincisinin, birden fazla muhafaza içeren rastgele bir gösterişli fantezi stratejisinden daha fazla kar sağlayacağını gösteriyor.

Hafta sona ererken ziyadesiyle tanıdık bir model kendisini güçlendirerek altını bir defa daha 1.900$’lık ana yükseliş düzeyi altında zorladı.

Comex’te haftanın yükseği 1.906,15 dolarken düşük düzeyi ise 1.871,95 dolardı – geçen ayın 30-50 dolar aralığında kaldı.

Perşembe günü 1.900 dolara hakikat giden altın, Cuma günü yayınlanan Michigan Üniversitesi Tüketici Hissiyatı raporu öncesinde belirleyici bir düşüş yaşadı. Rapor, 84,2 beklentilerine kıyasla 86,4 puandaydı ve Mayıs ayında bu okuma 82,9 puandı.

Altına en büyük ziyanı veren şey, muhtemelen Cuma günü dolarda yaşanan açıklanamaz toparlanma oldu. Lakin dolar da gün içindeki yüksek düzey olan 90,61 puandan pek uzağa gidemedi.

Chicago’da Blueline Futures değerli metaller stratejisti Phillip Streible, dolarda mantığı büken hareketin Cuma günkü altın ticaretini kolaylaştırmadığını söyledi.

Streible, “her hafta birebir zihin uyuşturan şey” dedi. “Altın, dolar ve getiri ortasında tıpkı anda dönen üç farklı plakanız var ve hangisiyle ilerleyeceğinize karar vermeye çalışıyorsunuz – şu anda hiçbiri nitekim cazip de değilken.”

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Ağustos vadeli altın, 1.879,25 dolardan sonuncu ticaretini yaptı. Cuma günü 16,80 dolar düşüşle 1.879,60 dolardan süreç görmüştü. Hafta bazında %0,7 geriledi.

Spot altın Cuma günü 20,31 dolar düşüşle 1.877,72 dolardan süreç gördü. Haftalık kaybı %0,7 oldu.

Yatırımcılar ve fon yöneticileri, altının gidişatına karar vermek için bazen vadeli süreçler yerine spot fiyatları kullanır.

Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti

Kimi yatırımcılar, ABD’de seyahat döneminin başlangıcından bu yana beklentileri karşılamayan akaryakıtı dikkatle incelese de yakıt talebinde büyük artış olacağı spekülasyonları üzerine petrol fiyatları üçüncü haftada da yükseldi.

WTI 70,81 dolar ile kesin ticaretini yaptı. Cuma günü 62 sent artışla 70,91 dolardan süreç gördü. Seansın en yüksek düzeyi, Ekim 2018’den beri birinci defa gördüğü 71,23 dolardı.

Hafta bazında ise %5 ve %4 artış yaşadığı iki haftanın akabinde %1,9 kazandı.

Brent seansı 17 sent artışla 72,69 dolardan kapattıktan sonra 72,59 dolar ile sonuncu ticaretini yaptı. Seans içinde de Mayıs 2019’dan beri gördüğü en yüksek düzey olan 73,07 doları görmüştü.

Hafta bazında, %5 ve %3 artış yaşadığı iki haftayı takiben %3,4 kazandı.

ABD’de karantinalardan büsbütün kurtulma sayesinde şimdiye kadarki en yüksek talebin yaşanacağı öngörülen yaz periyodunda petrol fiyatları son vakitlerde başarılı bir koşu halinde.

Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), aylık raporunda global üreticilerin, 2022 sonunda salgın öncesi düzeylere yükselecek olan talebi karşılamak için üretimi artırmak zorunda kalacağını söyledi.

OPEC+’ya işaret eden ajans, “dünya piyasalarına kâfi arz sunmak için muslukları açık tutmaları gerekiyor” dedi.

Global petrol talebine dair iyimserliğe karşın ABD benzinindeki toparlanma, yaz sürüş dönemi başından bu yana zayıf kaldı. Bu, kimilerine nazaran ABD yakıt talebinin sürat kazanması için muhtemelen daha çok vakte muhtaçlık olduğuna işaret ediyor.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporu da bu meseleye işaret etti. Çarşamba günü yayınlanan Haftalık Petrol Durumu raporu, 4 Haziran ile biten haftada akaryakıt stoklarında yaklaşık 7,05 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Bu sayı, 1,2 milyon varil artış bekleyen analistlerin iddialarının neredeyse altı katı.

EIA ayrıyeten dizel ve ısıtma yakıtının da içinde olduğu distilat stoklarında, 1,8 milyon varil artış beklentilerine kıyasla 4,4 milyon varil artış yaşandığını gösterdi.

Akaryakıt ve distilattaki artışı bir nebze telafi eden şey, birebir periyotta ham petrol stoklarında yaşanan 5,2 milyon varillik düşüş oldu. Beklentiler 3,5 milyon varil düşüş istikametindeydi.

New York güç hedge fonu Again Capital’in kurucu ortağı John Kilduff bu hafta yaptığı açıklamada, “yakında akaryakıtla ilgili haftalık güçlü düşüş sayıları göstermeye başlamamız gerekiyor” dedi. “Aksi takdirde ham petrol stokları düşmeye devam etse bile WTI düşüş yaşayacak.”

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 14 Haziran

Genscape Cushing ham petrol stok kestirimleri (özel veri) 

Salı, 15 Haziran

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 16 Haziran

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 17 Haziran

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 18 Haziran

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde durum sahibi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku