Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0

Müellif: Barani Krishnan 

Investing.com – Dünyanın bildiğiyle korktuğu iki farklı şey. Muhtemelen bunu, başkalarından daha çok altın varlığında yalnızca uzunda kalan kalabalık uygun bilir.

Altın boğaları 2020 salgınından beri en berbat haftayı yaşadı. Fed’in, faiz artırımı ve teşvik azaltımı konusunda programı öne çekmesi ile bu hafta fiyatlar neredeyse %6 düşüş yaşadı.

Fed’in hareketi bir formda bekleniyordu – lakin olması gerekenden daha fazla endişe yarattı ve altında ziyana yol açtı.

Birtakım basında çıkan haberlere nazaran ABD merkez bankası, bir yıldır süren üstün genişlemeci para siyasetinin akabinde mümkün olduğu kadar kısa bir mühlet içinde ve hayli şahin bir biçimde faiz artırımı ve teşvik azaltımı teklifine girişiyor.

Bu iddiayı yanlış yapan iki şey var.

Bir: Fed faizleri yarın artırMIYOR. Noktasal grafik planı, iki artış olsa da en erken artışın 2023 sonundan evvel olacağını gösteriyor. Şayet matematiğim düzgünse hala 30 ay var.

İki: merkez bankası, kredi piyasaları ile ekonomiyi Covid-19’un en makus tesirinden korumak için geçen yıl boyunca uyguladığı 120 milyar dolarlık varlık alımını azaltmaya başlamak için uygun vakti gösterecek data arayışında hala.

Hatta Fed lideri Jerome Powell, basın toplantısı sırasında varlık azaltımının – artık manşetlerde o kadar fazla kullanılan bir terim ki yalnızca yazılması yahut belirtilmesi bile yatırımcıların tüylerini diken diken etmeye yetiyor – Fed’in bu adımı atmasını gerekçelendirecek kâfi işaret görene kadar GERÇEKLEŞMEYECEĞİNİ vurgulamak için büyük acılar çekti. Powell ayrıyeten Fed’in, büyük bir piyasa reaksiyonunu önlemek için azaltım niyetlerini evvelce bildireceğine dair garanti verdi.

Powell “bu sürece dair niyetimiz nizamlı, yöntemsel ve şeffaf olacak” dedi.

Altında bulunan kısa satıcıların, Powell’ın söylediğinin hangi kısmını anlamadığını merak ediyorum.

Bana nazaran en eğlencelisi, enflasyon karşısında dünyanın bir numaralı muhafazası olması gereken bir metanın devam eden satışını ve ucuzlamasını haklı çıkarmak için her gün birbiri gerisine gülünç bir anlatı bulan altın ayıların ve Wall Street analistlerinin anlamsızlığıdır.

Kayıplarının verdiği açı için olmasa da altındaki uzunlar açısından piyasayı yılın başında 1,900 dolardan 1,800 doların ortalarına ve bir noktada 1,700 doların altına kadar kovalaması aslında komik olabilir.

Teknik grafikler artık 1.800 dolar ortalarına dönüş gösteriyor.

Bu hafta altında yaşanan düşüşü daha absürt yapan şey, yedi hafta üst üste düşüş yaşadıktan sonra birinci kere artış gösteren ABD işsizlik müracaatlarının akabinde yaşanmış olması.

Altın finansal ve siyasal problemlere karşı gerçek bir müdafaa ise o vakit tutarsız iş piyasası, yatırımcıların altına geçmesi için kesin sebeplerden biri. Bunun yerine gördüğümüz şey, altındaki haftalık kaybı 100 milyar dolar üzerine çıkaran bir düşüş ile 87 dolar civarı oldu.

Fed toplantısı sonrasında CNBC yöneticilerini ve başka finans programlarının sunucu ve konuklarını dinleyen birisi hem faiz artırımının hem de varlık alımlarını azaltmanın eli kulağında olduğunu sanarak merkez bankasının niyetinden çok farklı bir fikre kapılabilirdi.

Görünen o ki bu programlardaki çabucak hemen her konuğun piyasada bir konumu var ve bunu konuşmak için oradalar; Piyasa izlenimlerime nazaran objektif ve tarafsız kalmak istedikleri için ticaret yapmayan bağımsız analistlerin (ben dahil) tersine. Elbette altın hayranı değilim, mantık ve nesnellik hayranıyım.

Bence Powell’ın kelamları pek netti ve şuurlu olarak Fed’in iletisine zıt formda hareket etmek hem sorumsuz hem de aptalca görülebilir – yaratılmış bir yutturmaca ve kaygı ortamında altının kendisini açığa çıkarmanın ayılar ve müşterileri için çok karlı olabileceği durumu için değilse.

St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın, merkez bankasının enflasyonun önüne geçmek için faiz oranlarını gelecek yılın sonuna kadar artırmayı düşünmek zorunda kalabileceği istikametindeki müşahedesine biraz kredi vereceğim. Bullard, 2022’de Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkı olan üyesi oldu ve yorumları kayda paha.

Tekrar de öne sürdüğü çizelge, en az 18 sonrası için. Yarın değil.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Yakın ayın altın vadeli süreçleri, Cuma günü 5,80 dolar düşüşle 1.769 dolar ile kapandıktan sonra sonuncu ticaretini 1.764,30 dolar ile yaptı.

Hafta bazında Comex’teki altın, 6 Mart 2020’de biten haftadan beri gördüğü en büyük düşüş ile 110 dolar kaybetti.

Spot altın gün bazında 8,98 dolar düşüşle 1.764,33 dolara geriledi. hafta bazında ise tekrar birebir 6 Mart günü ile biten haftadan beri gördüğü en büyük düşüşle 113 dolar kaybetti.

Yatırımcılar ve fon yöneticileri, altının gidişatına karar vermek için bazen vadeli süreçler yerine spot fiyatları kullanır.

Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti

Global petrol piyasaları Cuma günü arka arda dördüncü haftayı da yüksek kapattı. ABD yakıt kullanımı zayıf olurken İngiltere merkezli Covid-19 olayları dört ayın yükseğini gördü.

WTI 71,40 dolar ile sonuncu ticaretini yaptı. Cuma günü 60 sent artışla 71,64 dolardan süreç gördü. Hafta bazında ise yaklaşık %1 kazandı. Çarşamba günü Ekim 2018’de gördüğü 72,99 dolara dokundu.

Brent petrol, seansı 45 sent artışla 73,51 dolardan kapattıktan sonra 73,19 dolar ile sonuncu ticaretini yaptı. Hafta bazında %1,1 kazandı.  Çarşamba günü Nisan 2019’da gördüğü 74,96 dolara dokundu.

Ülke ekonomileri tekrar açılırken ABD’de en yüksek yaz talebinin görüleceği varsayımlarından ötürü petrol fiyatları son vakitlerde başarılı bir yükseliş halinde.

Global petrol talebindeki iyimserliğe karşın ABD akaryakıt talebi, 31 Mayıs Anma Günü’nden (yaz seyahatlerinde tepe devrin başlangıcı olarak kabul edilir) beri soru işaretlerine yol açıyor. Bu durum, ABD’deki yakıt talebinin toparlanması için daha çok mühlet gerektiğine işaret ediyor.

Son üç haftadır akaryakıt stoklarında 10,5 milyon varil – iddiaların neredeyse dört katı – artış görülmesine karşın ABD’nin pompa fiyatları bu hafta 3 dolar üzerine çıkarak yedi yılın yeni yükseğini gördü.

Akaryakıt sayıları, ham petrol stoklarındaki düşüş ile sarsıldı. Ham petrol stoklarında 9 milyon varillik düşüş kestirimine kıyasla son dört haftada 19 milyon varil düşüş yaşandı.

Güç Bilgilendirme Dairesi (EIA), ABD akaryakıt talebinin geçen hafta 9 milyon varil civarında, salgın öncesi düzeylerde olduğunu söylüyor. Lakin haftalık yakıt dataları, tüketime nazaran depolarda daha fazla artış olduğunu göstermeye devam etti.

Ülkedeki tedarik zincirleri bir yıldan fazla süren salgın baskısının akabinde ekonomik genişlemeye ayak uydurmak için gayret ederken öbür büyük emtia fiyatlarıyla birlikte petrol fiyatları da ABD enflasyonunun artmasıyla ilgili konuşmalarla aylar boyunca daha da yükseldi. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayına nazaran %5 artarak 2013’ten bu yana gördüğü en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

ABD dışındaki iktisada dair telaşlar de var.

İngiltere’de Perşembe günü, virüsün daha yüksek bulaşıcılığa sahip Delta varyantı salgınından ötürü günlük 11.007 yeni olay raporlandı. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, ülkedeki büyük aşılama kampanyasına karşın bu varyantın, ABD’de hakim olacak Covid-19 çeşidi olabileceğini söyledi.

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 21 Haziran

Genscape Cushing ham petrol stok kestirimleri (özel veri) 

Salı, 22 Haziran

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 23 Haziran

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 24 Haziran

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 25 Haziran

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde konum sahibi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku