Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0

Müellif: Barani Krishnan

Investing.com – Petrol boğalarının başı karıştı, ham petrol ayılarının 15 ay evvel yaşadığı üzere.

O vakitler piyasa mümkün olduğu kadar tabana inecekti ve bu gerçekleşti, ABD ham petrolü -40 dolara düştü. Artık elbette bunu öbür bir istikametten ele almak gerekiyor: olan oldu ve piyasa bu yıl %50 üzerinde artış yaşayarak 75 dolara yaklaştı.

Bununla birlikte ne çok düşük ne çok yüksek petrol fiyatı dünya için uygun bir gelişme.

Meyyit fiyatına petrol fiyatları, neredeyse büsbütün siyah altına bağlı olan ekonomileri yok edebilir. Burada yalnızca Suudi Arabistan’ı yahut OPEC+’daki 23 ülkenin birleşmiş gücünü düşünmeyin. Bir numaralı petrol tüketicisi olduğu kadar her vakit petrol üreticisi de olan ABD’yi düşünün. ABD, Suudi öncülüğündeki OPEC’e hiçbir vakit dahil olmadı. Geçen yılki koronavirüs salgınına kadar da kayaç petrol ve hidrolik kırılma patlaması sayesinde dünyanın en büyük üreticisiydi.

Pandemi, petrol üreten ülkelerin kasalarını yıkıma uğrattı. Tıpkı formda sanayinin üretime ve satışa yönelik neredeyse tüm istikametlerine dahil olan şirketlerin maliyesini de önemli halde bozdu. En kıymetlisi, gelecekteki petrol ve gaz kaynaklarının güvenliği için hayati kıymet taşıyan arama ve üretim (E&P) yatırımlarını büsbütün durdurdu.

Petrol için düşük talep periyodu sona erdiğinde ve yüksek, hatta nizamlı tüketim başladığında, E&P’de yaşanan sakinliğin dünya için anlatılmamış sonuçları olabilir. Üretim bir gecede artırılamayabilir.

Ayrıyeten düşük petrol fiyatlarından kaynaklanan “akşamdan kalma”, “Kaz bebeğim, kaz!”a geçişi yavaşlatabilir. ABD’nin en büyük kayaç petrolü havzası olan Permiyen’de şu anda olan şey bu. Çok üretimden ağzı yanan kayaç petrol sondajcıları, eskiye dönmeyi reddediyorlar. İsteseler bile hissedarları buna müsaade vermeyecek ve daha yüksek üretim planları yaptıkları her seferinde onları önemli pay fiyatı düzeltmeleriyle cezalandıracaklar. Bu nedenle ABD üretimi günlük 11 milyon varilde kaldı, bırakın pandemi öncesi dünya rekoru olan 13 milyona geri dönmek şöyle dursun, manalı bir formda yükselemiyor bile. Son olarak Biden idaresinin, fosil yakıtlardan çok yenilenebilir yeşil güçleri genişletme gayesi, daha yüksek petrol ve gaz üretimine karşı eksiksiz bir fırtınayı şiddetlendirdi.

Üretim gereğince süratli büyüyemezken talep patlamaya şimdi başlıyor. Covid-19’a karşı ABD’nin ulusal aşılama oranı %50’ye yaklaşıp yaklaşık 50 eyalette toplumsal aralanma ve öbür salgın protokolleri terk edilirken Amerikalılar seyahat tutkusunu yine keşfediyor ve bu süreç, akaryakıt tüketimini artırıyor. ABD havaalanı güvenliği, Mart 2020’den beri birinci sefer günde 2 milyon bireye ulaştı. Yani uçuşlar ve jet yakıtı talebi de artıyor.

Petrol fiyatı haftadan haftaya artıyor – WTI son beş haftada net olarak %17 ve Brent %15 artış yaşadı – ve dünyaya, düşüşün verdiğinden daha fazla ziyan veriyor. Neden? Zira petrol, gerçek manasıyla dünyayı hareket ettiren meta. O yükseldiğinde her şeyin maliyeti de artar ve dünya genelinde enflasyona yol açar. Tarih bize gösterdi ki yüksek petrol fiyatları, iktisatta âlâ bir dönüşüm geçirmiyor ve petrol fiyatlarındaki ani artışlar, resesyonlarla bağlantılı olma eğiliminde oluyor.

Paris merkezli Memleketler arası Güç Ajansı (IEA), üretimi desteklemek için OPEC+’yı atıl üretim kapasitesini kullanmaya başlamaya çağırdı.

Hindistan üzere majör üreticiler, üretimi artırması için aylardır Suudi Arabistan’a yalvarıyor. ABD’de akaryakıtın pompa fiyatı, üç dolar ile yedi yılın yükseğinde.

Suudi Petrol Bakanı Abdülaziz bin Salman bile Perşembe günü ham petrol fiyatlarının çok fazla, çok süratli yükselmiş olabileceğini kabul ederek pek birçoklarını şaşırttı. 1 Temmuz OPEC+ toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada “enflasyonu yatıştırma ve denetim altına alma konusunda, bu piyasanın denetimden çıkmamasını sağlayarak rolümüzü oynuyoruz” dedi. Yalnızca global enflasyon konusunda telaşında samimi olup olmadığı ve yılın başından beri üçüncü defa Ağustos ayında kümenin üretimini günlük en az 500.000 varil artırım artırmayacağı merak ediliyor.

Öbür yandan petrol boğaları, İran’ın milletlerarası denetmenlerle yaptığı süreksiz atom izleme muahedesini yenileme tarihini kaçırmasının tadını çıkarıyor. Bu inceleme, Tahran’ın, üzerindeki ABD yaptırımlarını kaldırmak için global güçlerle muahede yapmasının anahtarı.

Cuma günkü bilgiler de Çin’deki ham petrol stoklarının Şubat ayındaki düşük düzeylerde olduğunu gösterdi. Bu, ülkenin daha çok stok yapması gerekeceği manasına geliyor ki bu da petrol boğalarını sevindirecek bir şey.

Birçok şey, Suudi petrol bakanının – baş harfleriyle AbS olarak da anılıyor – OPEC+ üretimini piyasayı sakinleştirmeye yetecek kadar artırmaya imkan verip vermeyeceğine bağlı. Yaklaşık iki yıl evvel göree geldiği günden beri AbS’nin liderliğindeki her kartel toplantısı, büyük ölçüde daha yüksek üretim kotaları daveti ile başladı. Kümede üretim konusunda şahin olanlara, çok daha değerli bir şey olduğunu hatırlattı: petrol fiyatı. Ve olağan ki talep ve pazar hissesi.

AbS’nin teşebbüslerinin sonucu olarak OPEC’te Suudi öncülüğündeki üretim kesintilerine sağlanan ahenk, inanılmaz bir biçimde %122’ye ulaştı (toplam kesintilerin büyük kısmı, yalnızca bir kaynaktan geliyor – Suudi Arabistan’ın kendisinden).

AbS’nin kesintileri sürdürme kararlılığı (OPEC+ günlük 6 milyon varil civarı üretim kesintisine devam ediyor), petrol talebiyle ilgili mutlu olup olmadığı sorulduğunda söylediği kelamdan açıkça anlaşılıyor: “Gördüğümde inanacağım.”

Evet, beş yıllık dönemsel eğilimlere geri dönen global stoklara; piyasanın Covid-19’un yarattığı bolluğun neredeyse hepsini azaltmasına; ABD’li sondaj şirketlerinin salgın öncesine nazaran günlük 2 milyon varil daha az üretim yapmasına ve petrolün 15 ay öncesine nazaran bugün üç kat süreç görmesine karşın Suudi bakanı hala petrol talebiyle ilgili ikna olmuş değil.

Suudi bakanın, gerçek işi tam karşıtını yapmak olsa da petrol fiyatlarını kıymetli ölçüde azaltmaya yardımcı olacağına duyulan itimat, tavuk dolusu bir ağılı kurda emanet etmeye benziyor. Fakat şimdilik dünyanın diğer bir bahtı yok zira petrolde yalnızca uzun konumdaki spekülatörlerin yaptığı şeyi durduramayacaklar.

Goldman Sachs, piyasanın günde 3 milyon varil açıkla işlediğini ve Brent’in 80 doları göreceğini varsayım ediyor. Bunun altında kalmayan Bank of America da 100 dolar varsayımında bulunuyor. Wall Street’in bu canavarları, kendi kendini gerçekleştiren kehanetlere dönüşen araştırmaları ile piyasanın kendi varsayımlarına yönelmesini sağlayarak petroldeki enflasyondan sorumlu.

Kimileri, bu karmaşa için rastgele bir krize nazaran ayrım gözetmeyen teşviki ve para arzı bolluğu ile Fed’i suçluyor. Tahminen lakin Covid-19 krizi, inanılmaz reaksiyonlar isteyen harikulâde bir durumdu. Fed’i eleştiren seslerin kimileri, portföyleri dolardaki bedel kaybından korunacağı için şimdilik yatırımcı açısından en uygun stratejinin petrolde riskten korunma olduğunu söylüyor. Bunun için yaratılmış çok daha âlâ bir emtia söyleyeceğim: altın. Daha yüksek altın fiyatları, global iktisada petrolün verdiği ziyanı vermez.

Bir noktada tüketiciler, artan petrol fiyatları yüzünden sabrını kaybedecek. Fevkalâde kaideler altında insanlık fevkalâde tahliller bulur. Salgın bunun tipik örneği; dünyadaki petrol talebinin durma noktasına gelmesi ile OPEC’i dize getirdi. Bir yıl sonra, çalışan nüfusun %50’si yüksek petrol fiyatlarından ötürü konuttan çalışmaya dönerse piyasaya ne olacağını düşünüyorsunuz?

Ayrıyeten petrolde 200 doları düşünen embesillere, 2008’de 147 dolar olan petrolün global iktisada neler yaptığını hatırlayın. Muhtemelen onların mantığı, ‘öldürücü darbeyi vuracağım, yarın olacakların canı cehenneme!” biçiminde. Bu bana, 70’lerin “Cumartesi Gecesi Ateşi”nden klasik sahneleri hatırlatıyor. Kahramanımız Tony (Travolta oynuyor), avans talebini reddeden işvereni karşısında duyduğu dehşeti lisana getiriyor, geleceğini düşünmediği için vicdansızlığından bahsediyor.

Tony “geleceğin canı cehenneme” diye kükrüyor.

“Hayır Tony, geleceğin canı cehennem gitmez” diyor işvereni. “Gelecek seni cehenneme gönderir. Seni yakalar ve cehenneme iter.”

Petrol boğaları, tüketicilere bulaşmayın.

Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti

WTI 74 dolar ile en son ticaretini yaptı. Cuma günü, 2018’den beri görmediği bir düzey olan 74,25 dolara kadar yükseldi. Gün bazında artış yalnızca 75 sent olsa da haftalık artışı %3 oldu. Yıllık ise %52 artış göstermiş durumda.

Brent seansı 62 sent artışla 76,18 dolardan kapattıktan sonra 2018’den beri görmediği düzey olan 76,20 dolar ile kesin ticaretini yaptı. Hafta bazında %3,6 paha kazandı. Yıllık karı ise %47.

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 28 Haziran

Genscape Cushing ham petrol stok kestirimleri (özel veri) 

Salı, 29 Haziran

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 30 Haziran

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 1 Temmuz

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 2 Temmuz

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Altın Cuma günü dört hafta içinde birinci defa ve 1.900 dolar düzeylerinden düştüğünden beri haftalık artışını perçinledi.

New York Comex’te yakın aya ilişkin altın mukavelesi, 1,10 dolar artışla 1.777,80 dolarda süreç gördü. Haftalık artışı 8,80 dolardı. Gün bazında resmi kapanışını yaptıktan sonra kesin ticaretini 1.781,70 dolar ile yaptı.

Altının 1.919 dolar üzerindeki düzeylerden bir noktada 1.761 dolara düştüğünü umutsuzca izleyen altın uzunları için evvelki üç hafta külfetli geçti. Yalnızca dört haftada yaklaşık 160 dolar kayıp yaşandı.

Ortalama uzun yatırımcılar, son altı ayda yaşadığı zorluklarla altına sadık kalmaya çalıştığından inanç, altında sıkıntı bulunan bir metaya dönüştü.

Ocak ayından beri altın, esasen geçen yıl Ağustos ayında başlamış olan sert bir düşüş halindeydi. Bir noktada 1.674 doların altına düşerek yaklaşık 11 ayın düşük düzeyine indi.

Son vakitlerde altın, enflasyon karşısında bir müdafaa yahut finansal yahut mali düşünce vakitlerinde en âlâ paha deposu olarak vazifesini yerine getiremiyor.

Fed’in takip ettiği değerli enflasyon ölçümü, Mayıs ayında üçüncü ay için de artış yaşarken şahsî gelir ve tüketici hissiyatı düştü. Bilgiler, zayıf satın alma karşısında artan fiyat baskılarına işaret etti.

OANDA’da analist olan Ed Moya, “Fed Lideri Powell’ın birçok siyasetçisi, enflasyonun süreksiz olacağı konusunda onunla hemfikir olduğu için altın muhtemelen istikrarlı olmaya devam edecek üzere görünüyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku