Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0

Muharrir: Barani Krishnan

Investing.com – Jerome Powell’ı güzel tanıyanlar bilir, varsayım edildiği üzere teşviki azaltma konusunda bu hafta net bir karar gelmeyecek.

Fed liderinin enflasyon konusunda daha kaygılı olacağını düşünen başkaları ise Cuma günü dolar ve Hazine verimlerindeki düşüşün yanında altın artış yaşarken bunun bedelini ziyadesiyle ödemiş olabilir.

Yılın en çok beklenen olayı olan Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapan Powell, merkez bankası için değerli olan şeyin fiyat baskıları değil, iş imkanları olduğunu kanıtladı.

Fed’in önceliğinin ne olduğuna bakılmaksızın gözler – en azından bu sütun için – bunun, başta altın fiyatları olmak üzere emtialar için ne manaya geldiğine dönüyor.

Evet, altın üç hafta içinde birinci defa 1.800 doları sağlam bir halde aştı: “sağlam” diyorum zira Pazartesi gününden beri altın 1.800 dolar yakınlarında seyretti.

Altının kısa vadede tarafını tayin etmek için ABD’nin 3 Eylül’de yayınlanacak olan iş raporunu beklememiz gerekecek.

Sebep? Şayet Fed, Covid-19 tesirlerinden korunmak için 18 aydır her ay 120 milyar dolar pahasında yaptığı tahvil alımlarının azaltılacağını duyuracaksa bakacağı şey muhakkak bu rapor olacak.

Powell Jackson Hole konuşmasında büsbütün istihdama odaklandı.

Covid-19 kriziyle geçen bir yıldan uzun mühlet boyunca iş büyümesini eski haline getirmek, Fed siyasetçilerinin en büyük zorluklarından biri olmaya devam etti. Mart-Nisan 2020 ortasında 21 milyondan fazla Amerikalı işini kaybetti ve yetkililere nazaran hala yaklaşık 7 milyon açık var.

Powell, “bugün işgücü piyasasındaki sakinlik ve salgın devam ederken böylesi bir yanılgı bilhassa ziyanlı olabilir” dedi.

“Varlık alımlarının azaltım vakti ve suratı, faiz artırımlarının vaktine ait direkt bir işaret vermeyecek.” Powell ayrıyeten Delta varyantından ötürü devam eden yeni belirsizlikler ortasında “zamansız bir politik hamleden” kaçınmak gerektiğini vurguladı.

Yani bu, alımların azaltılması için Fed’in işgücü piyasasına olan ağır ilgisinin devam edeceği manasına geliyor.

Daha da kıymetlisi Blueline Futures değerli metaller stratejisti Phillip Streible, “haftalık ve aylık istihdam dataları, faiz artırımının zamanlamasını belirleyecek” dedi.

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere son aylarda Powell üzerine bahis yapanlar, istihdamda ne kadar gelişme olursa azaltım bahtının da o kadar çok ve süratli olduğunu bilecektir. Buna nazaran pay senedi ve altın fiyatlarının gidişatı daha makus olacak. Bu, Wall Street’te yatırım yapmanın bazen bir oyundan fazlası olmadığı günümüz ABD iktisadının ironilerinden biri.

Streible: “altın ve gümüş yatırımcısı olarak fiyatlarda yaşanan son toparlanma sürecinin uzamasına yol açacak olan işgücü piyasasındaki toparlanmanın sürdüğünü görmek istiyorsunuz.”

Temmuz istihdam raporu bir yılın en düzgün sonucunu gösterdi: 2020 Temmuz ayında 1,76 milyon iş artışının akabinde 943.000 iş imkanı daha yarattı. Daha da değerlisi aylık işsizlik oranını %5,9’dan %5,4’e düşürdü. Fed’in “tam istihdam” tarifi, %4 işsizlik oranı demek. Kimse bu düzeye geleceğine inanmıyor, birden fazla kişi için en uygun ihtimal %4,9-%4,5 ortası.

Şimdilik Ağustos ayı için iş büyümesi varsayımı, 728.000 ile temkinli. Bir formda Temmuz ayı kadar güzel bir data gelirse işsizlik oranını %4,9 bölgesine çekebilir. Bu da her şey yolunda giderse Eylül-Ekim ayında yapılacak birinci duyuru ile birlikte Fed’in, alımları ayda 10 milyar dolar azaltmak için geri sayıma başlamasına neden olabilir. Fakat bizim dünyamızda nadiren her şey yolunda sarfiyat.

Streible Cuma günü yayınladığı bir yazıda “mevcut konumunuzu artıracak bir fırsatınız olmasaydı beklentileri AŞMAK için bu iş sayılarına gereksiniminiz olurdu” dedi. “Bu, muhtemelen 1.819,80-1.779,80 dolar aralığında süreç görürken altında ufak bir satışı tetikleyecek.”

Tam aksisi iş sayılarının hüsran yaratması ile altının yaşadığı ralli, “1.835-1.840 dolardan bizim sıradaki zayıf direniş bölgemize yanlışsız büyür.”

Altının 1.830 dolar üzerinde son süreç yaptığı devir, Temmuz ortasıydı. 1.850 dolara yükselirse 1.900 doları kolaylıkla aşabilir ve bir yıl evvel gördüğü 2.000 dolarlık rekor düzeylere gerçek yol alabilir – doğal ender bir olay olarak her şey yolunda giderse.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Powell, Jackson Hole sempozyumundaki konuşmasında ABD’nin tahvil alımlarının azaltılacağı vakte ait net bir plan çıkaramadı ve Cuma günü altın üç haftanın yükseğini görerek Mayıs ayından beri en âlâ haftalık artışı yaşadı.

Dolar ve Hazine randımanları alt üst olurken pay senetlerinden petrolün de içinde olduğu emtialara kadar tüm risk varlıkları yükseldi. İnançlı liman olarak bilinen altın da yükseldi.

Altın vadeli süreçleri 24,30 dolar artışla 1.819,50 dolara yükseldi. Hafta bazında ise Mayıs ortasından beri gördüğü en büyük artış ile %2 civarında yükseldi.

Fed, 2020 Mart ayından bu yana salgınla çaba etmek için her ay en az 80 milyar dolarlık Hazine tahvili ve 40 milyar dolar bedelinde ipoteğe dayalı menkul değer satın alıyor. Merkez bankası ayrıyeten faizleri sıfır ila 0,25 ortasında rekor bir düzeyde tutuyor.

İktisattaki toparlanma ile Delta varyantının yayılması birbiriyle yarışırken Fed’in alımları ne vakit azaltacağı ve faizleri ne vakit artıracağı, son ayların en çok tartışılan konusu.

ABD’de artan fiyat baskılarının sorumlusu olarak Fed’in teşvik programı görülüyor. Ülkede 2021’in ikinci çeyrek büyüme oranı, Perşembe günü %6,6 olarak varsayım edildi. Merkez bankasının kendi kestirimi, 2021’in tamamı için %6,5 büyüme istikametinde.

Fed’in enflasyon ölçümü için tercih ettiği, besin ve güç fiyatlarını hariç tutan çekirdek ferdî tüketim harcamaları (PCE) endeksi, Temmuz ayına kadarki yılda %3,6 yükseldi. Güç ve gıdayı içeren PCE endeksi ise yıllık bazda %4,2 artış yaşadı.

Fed’in kendi iddiası, %2 yıllık enflasyon.

Bunların dışında Biden idaresi, Ocak ayında vazifeye geldiğinden beri salgınla alakalı olarak 1,2 trilyon dolarlık harcama paketi çıkardı. Demokrat milletvekilleri, bu hafta 3,5 trilyon dolarlık yeni bir harcama planını daha geliştirdi.

Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti

Ham petrol fiyatları bu haftayı iki basamaklı artışlarla bitirdi. Powell’ın açıklamaları dışında kasırga haberleri de buna dayanak oldu.

WTI 1,32 dolar artışla 68,74 dolara yükseldi ve hafta bazında %10,3 kazanarak geçen hafta yaşadığı %8,9’luk düşüşü telafi etti.

Brent, 1,63 dolar artarak 72,70 dolardan süreç gördü. Hafta bazında ise %7,7’lik düşüşün akabinde %11,5 artış yaşadı.

WTI için 202 Eylül ayından beri, Brent için de 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en büyük haftalık kar oldu.

Tropik İda Fırtınası, üçüncü kategori bir kasırga olarak karaya vurmadan evvel bölgeye hakikat ilerlerken ABD’li petrol ve gaz şirketleri, offshore platformlardaki tahliyeyi bitirmeye çalıştı. Bu gelişmeler ile ham petrol fiyatları yükseldi. Körfezde Amerikan petrol üretiminin yaklaşık %17’sini tedarik eden petrol alanları var. ABD’nin toplam rafinaj kapasitesinin %45’inden fazlası da burada yer alıyor.

OANDA’dan Craig Erlam, “kasırganın karaya ulaşmasından evvel artan yoğunluk riski, haftanın sonuna gerçek fiyatları destekleyebilir” dedi. “Birçok şirket, fırtına beklentisi içinde offshore tesislerindeki çalışanları tahliye ediyor.”

Petrol ayrıyeten Powell’ın, ABD iktisadının uygun ilerlediği lakin koronavirüsün yarattığı risklere karşı hala kırılgan olduğu açıklaması ile de artış gösterdi.

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 20 Ağustos

Genscape Cushing ham petrol stok iddiaları (özel veri).

Salı, 31 Ağustos

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 1 Eylül

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 2 Eylül

EIA Haftalık doğalgaz raporu.

Cuma, 3 Eylül

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde konum sahibi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku