Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0

Müellif: Barani Krishnan

Investing.com – ABD Ağustos iş raporu hayal kırıklığıydı, kimileri buna katılmayacak. Lakin “bu koşullar altında” mevsimsel olarak güzel miydi?

Altın, petrol ve öteki emtialardaki yatırımcıların önümüzdeki hafta çözmesi gereken şey bu işte ve yanıt, Fed’in bir sonraki atılımını, doları ve global pazarları şekillendirebilir.

Ağustos iş sayıları öncesinde, 2020 mart ayında patlayan Covid-19 salgınının başından beri tahvil ve öteki varlıklardan 120 milyar dolarlık alım yapan Fed’in, iktisada verdiği desteklemeyi azaltacağı bekleniyordu. Merkez bankası son 18 aydır faizleri de yaklaşık sıfır düzeylerinde tutuyor.

Federal Açık Piyasa Süreçleri Komitesi (FOMC), faiz ve başka politik mevzularda karar vermek için 21-22 Eylül’de toplanıyor.

Cuma günü yayınlanan Ağustos ayı tarım dışı istihdam raporunun çabucak akabinde ForexLive’de yaptığı paylaşımda ekonomist Adam Button, “bu, alımları azaltma konusunda Eylül ayındaki bir duyuru bahtını yok ediyor, hatta azaltım istikametindeki bir ima mümkünlüğünü bile ortadan kaldırabilir” dedi.

Button ayrıyeten Fed’in Kasım FOMC toplantısı öncesinde sırf bir NFP raporu daha yayınlanacağını söyledi. “Dolayısıyla bu, Kasım ayında azaltım duyurusu talihini kıymetli ölçüde azaltıyor.”

Fakat Cuma günü piyasalar kapanıp Pazartesi günkü tatille bir arada yeni bir hafta başlarken yeni bir anlatı ortaya çıkmaya başladı.

235.000 olan iş büyümesi – 733.000 amacının yaklaşık %70 altında – büyük bir kayıp. Buna karşın işsizlik oranı %0,2 düşüşle %5,2’ye geriledi. Bu, yaklaşık iki yıldır işsizlik oranını %4 yahut altına indirmeyi bekleyen Fed’in tam istihdam gayesi için kıymetli bir şey.

Çalışma Bakanlığı ayrıyeten evvelki ayın istihdam büyümesini revize ederek 943.000’den 1,053 milyona çıkardı. Kulağa çok büyük bir şey üzere gelmeyebilir lakin Fed’in alımları azaltması konusunda ipuçları arayanlar için her düzenleme kıymetli – bilhassa merkez bankasındaki şahinler, harcamanın azaltılması istikametindeki argümanlarını desteklemek için kullanabilir. Öteki olumlu faktör, ortalama saatlik karlardaki artış oldu. Fakat bu, daha düşük fiyatlı besin hizmetleri ve içki yerlerindeki işe alımlara karşı daha profesyonel alanlarda işe alımların bir sonucu olabilir.

Yeniden de Fed şahinleri için güzel olmayan gelişme, işgücüne iştirak oranının %61,7 puanda kalması. Bu, işgücü piyasasındaki toparlanmanın daha çok gelişme kaydettiğini öne sürenlerin, daha çok iş raporu beklemek zorunda kalabileceği manasına geliyor.

Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşarken beklendiği üzere altın, 2 ayın yüksek düzeyine yükseldi ve Fed’in yakın vakitte alımlarda azaltım duyuramayacağı tezleri üzerine yatırımcıların sarı metale doluşması ile arka arda dördüncü yarar haftasını yaşadı.

Wall Street’te Cuma günü hissiyat, genel olarak kararsızdı. Kimi yatırımcıların işgücü piyasasının hala güçlü olduğuna ve Delta varyantının işe alım ve hizmet kesimi üzerindeki tesirinin süreksiz olacağına inanması nedeniyle Dow düşüş yaşarken S&P 500 ufak bir düşüş yaşadı. Nasdaq, Fed’in güvercin olmaya devam edeceği beklentileri üzerine yeni bir rekor kırdı ve Amazon (NASDAQ:AMZN), Zoom ve Peloton (NASDAQ:PTON) üzere büyük teknoloji isimlerinin yükselmesine neden oldu.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Altın vadeli süreçleri 22,20 dolar artışla 1.833,70 dolar oldu. Daha öncesinde Haziran ayının yüksek düzeyi olan 1.836,80 doları görmüştü.

Hafta bazında altın vadeli süreçler kontratı, arka arda dördüncü haftalık karı ile %0,8 yükseldi.

OANDA’dan Ed Moya, “altının kısa vadeli görünümü, Eylül ayında alımlarda azaltma olma mümkünlüğünün büsbütün ortadan kalkması ve Kasım ayı için de kesin bir şey olmaması ile epeyce boğa bir hal aldı” dedi. “ABD iktisadı enflasyon baskıları yaşamaya devam edecek ve bu, altının yerini tekrar alması için katalizör olabilir.”

“Altın 1.850 doları geçerse boğa ivmesi 1.900 dolar düzeylerine ilerlerken çok sorun yaşamayabilir. Bu, altın boğalarının vakti.”

Petrol/Gaz Piyasası ve Fiyat Özeti

Ağustos ayı ABD iş raporunun hayal kırıklığı yaratmasının akabinde Cuma günü petrol fiyatları yaklaşık %1 düşüş yaşadı lakin Fed’in teşviki azaltmaktan vazgeçeceği spekülasyonları ile düşüş hudutlu kaldı.

Brent ham petrol ise 42 sent düşüşle 72,61 dolara geriledi. Hafta bazında yalnızca %0,1 kayıp yaşadı.

WTI 70 sent düşüşle 69,29 dolara geriledi. Hafta bazında ise %0,8 yükseldi.

Doğalgaz cephesinde ise fiyatlar 4,697 dolar ile bitirdi. Hafta bazında spot gaz kontratı, geçen haftaki %13,5’lik artışın akabinde yaklaşık %8 yükseldi.

Yılın başından beri gaz fiyatları düzgün bir seri yakalamıştı: sırf Mart ayı, ekstrem hava şartları ve düşük üretim nedeniyle istisna oldu. Bu hafta İda Kasırgası yüzünden Meksika Körfezi’ndeki gaz üretim tesislerinin %85’inin kapalı olması ile yeni yüksek düzeyler görüldü. Kasırga sonrasında üretimin bir kısmı hala kapalı ve fırtınanın yol açtığı karmaşa ve yıkım yüzünden eski haline gelmesi vakit alacak.

Analistler gaz fiyatlarının 5 dolara ulaşabileceğini düşünürken yıl bazında %86 artış yaşamış durumda.

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 6 Eylül

ABD Personel Bayramı tatili.

Salı, 7 Eylül

Genscape Cushing ham petrol stok kestirimleri (özel veri).

Çarşamba, 8 Eylül

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Perşembe, 9 Eylül

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

EIA Haftalık doğalgaz raporu.

Cuma, 10 Eylül

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde konum sahibi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku