Değerli Madenler & Güç – Haftalık Kıymetlendirme ve Gelecek Takvimi

0

Müellif: Barani Krishnan

Investing.com – Kentte yeni bir mal var. İsmine ‘sabır’ deniyor. Ve yatırımcılar iktisat, işyerlerinin salgından kurtulması, enflasyon ve Fed’in azaltım ile faiz artırımı üzere giderek daha şaşırtan şeylerle uğraşırken buna çok muhtaçlıkları var.

Altın yatırımcıları, bilhassa 1.900 dolar ve daha kuvvetli olarak 2.000 dolar üzerine dönmeye çalışan uzunlar, bu ögelerin fiyat beklentileri üzerinde yarattığı günlük yıkım göz önüne alındığında muhtemelen sabra, başkalarından çok daha fazla muhtaçlık duyuyor.

Sabır olmadan altın yatırımcılarını yeni bir yere getirmek için ‘güvensizlik’, ‘panik’ ve ‘korku’ üzere öbür temel kaynaklara gereksinim duyulacaktır – her ne kadar sabır kadar faziletli olmasalar da.

Gold Optix blogunun müellifi Florian Grummes, sırf güvensizlik yahut bir dereceye kadar panik ve dehşet olduğunda sarı metalde “anlamlı ve karşıt yeni giriş fırsatları” olacağını söylüyor.

Grummes, “son birkaç gündeki geri çekilme mutlaka coşkuda bir düşüşe neden olsa da genel konsensüs hala bariz bir biçimde altın fiyatlarının daha da artacağından yana.”

Piyasaların nadiren direkt üst hareket ettiğini belirtiyor. “Daha çok, kitlelerin fiyat artışlarına tam olarak katılmamasını sağlamak için kıvrımlar ve dönüşler kullanmak zorundalar.”

“Bunun dışında sabır bir erdemdir” diye ekliyor.

Grummes, altının mevcut hastalığı için eksiksiz bir devası varmış üzere gelebilir kulağa. Yeniden de bir sorun var: Bu blogu bir yıl evvel yazdı.

Gold Optix’inin bu tekrarı 28 Mayıs 2020’de yayınlandı.

Yeniden de bahsettiği piyasa şartları bu blogu bugün için yazılmış üzere gösteriyor.

Bu bir şeyi kanıtlıyor: Piyasalar, altın dahil, döngüler halinde çalışıyor.

Perşembe günü altın, ABD’nin birinci işsizlik müracaatlarının Mart ortasındaki koronavirüs salgınından bu yana en düşük düzeyde olduğunu gösteren datalar üzerine evvelki haftadan bu yana bulunduğu 1.900 dolardan düştü.

İşgücü piyasasının süratli toparlanması fikri, Comex vadeli süreçlerinin 1.866,85 dolara gerilemesi ve spot altının 1.865,49 dolara inmesiyle ABD tahvil getirilerinde ve dolarda yükselişe neden oldu.

Fakat 24 saatten kısa bir mühlet sonra ABD iş tablosu epey farklı görünüyordu.

Çalışma Bakanlığı’nın Mayıs ayı tarım dışı istihdam bilgileri, ABD’nin yalnızca 559.000 ile ekonomistlerin iddialarının yaklaşık 115.000 altında yeni iş eklediğini gösterirken aylık işsizlik oranı üç puan düşerek %5,8’e indi. Bu, iş piyasasındaki toparlanmanın daha gidecek çok yolu olduğunu gösterdi.

Tahvil alımlarını azaltma konusunda konuşmanın dağılmasının yanı sıra enflasyonla ilgili aralıksız gevezelik – Fed’in her şeye kayıtsızlığı nedeniyle artık neredeyse anlamsız geliyor – birebir vakitte altın boğalarının 1.900 dolara dönme amaçlarını de etkiledi.

Bir aksilik yaşanmadığı sürece daha yüksek bir enflasyon ortamı hem finansal hem de politik kasvet vakitlerinde en âlâ bedel deposu olarak görülen altın için yeterlidir.

Fakat son aylarda altının rakipleri olan dolar ve tahvil getirileri, enflasyondaki yükseliş belirtileri üzerine ralli yaptı.

Fed, aylarca süren pandemi baskısının akabinde tekrar açılan bir iktisatta taleple başa çıkmakta zorlanan ABD tedarik zincirlerindeki darboğazlardan kaynaklanan fiyat baskılarını kabul ediyor.

Lakin Lider Jerome Powell liderliğindeki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), bu enflasyonist baskıların “geçici” olduğu ve iktisat pandemiden tam manasıyla kurtuldukça azalacağı konusunda ısrar ediyor.

Azaltım-geçicilik tartışması, yılın başından bu yana altının bahtını belirledi ve hiç olmadığı kadar güçlü bir formda yaptı bunu.

Mayıs ayı tarım dışı istihdamın önümüzdeki haftalarda bunu kökten değiştirip değiştirmeyeceğini vakit gösterecek.

Çevrimiçi ticaret platformu OANDA analisti Ed Moya “reel getirilerdeki hareket, haftanın büyük kısmında altın fiyatlarının düşmesine neden oldu. Lakin Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporu, piyasalara Nisan raporunun tesadüf olmadığını gösterdi” dedi.

Moya, Fed’in faizleri artırma yahut tahvil alımlarını azaltma konusunun, büyük olasılıkla merkez bankasının para siyasetinin kutsal kasesi olarak hizmet veren Wyoming, Jackson Hole’daki yıllık yaz kongresine kadar beklemek zorunda kalacağını söyledi.

Moya, yeni fikri pekiştirerek “Fed hiçbir yerde azaltım hakkında konuşmaya hazır görünmeyeceğinden tarım dışı istihdam, beklentileri ıskalamadan evvelki düşüş durumunun birçok geri alınmalı” dedi.

O vakte kadar sabır, altın güruhunun yatırım yapması gereken metadır – bunun dışında alternatif kaynaklar güvensizlik, panik ve dehşet olacaktır.

Petrole gelince; üreticilerin arz disiplini ve toparlanan talep, dünya çapında sistemsiz bir COVID-19 aşı dağıtımına ait telaşları ortadan kaldırdığı için ABD ham petrol fiyatları haftayı 2018’den bu yana gördüğü en yüksek düzeyde kapattı.

Bu hafta petrolü artıran bir öteki öge da ABD ile İran ortasında Tahran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde yaşanan sakinlik oldu ve bu da ABD yaptırımının olmadığı bir İran petrolünün piyasaya geri dönüşüne ait beklentileri azalttı.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Ağustos vadeli altın, 1.894 dolardan en son ticaretini yaptı. Cuma günü 18,70 dolar artışla 1.892 dolardan süreç görmüştü. Hafta bazında %0,7 geriledi.

Spot altın Cuma günü 20,34 dolar artışla 1.891,12 dolarda süreç gördü. Haftalık kaybı %0,7 oldu.

Yatırımcılar ve fon yöneticileri, altının gidişatına karar vermek için bazen vadeli süreçler yerine spot fiyatları kullanır.

Petrol Piyasası ve Fiyat Özeti

WTI 69,41 dolar ile son ticaretini yaptı. Cuma günü 81 sent artışla 69,62 dolardan süreç gördü. Hafta bazında ise yaklaşık %5 kazandı.

Brent seansı 58 sent artışla 71,89 dolardan kapattıktan sonra 71,63 dolar ile en son ticaretini yaptı. Hafta bazında %3,4 kazandı. 

Önümüzdeki Haftanın Güç Takvimi

Pazartesi, 7 Haziran

Genscape Cushing ham petrol stok varsayımları (özel veri) 

Salı, 8 Haziran

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ait haftalık raporu.

Çarşamba, 9 Haziran

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA akaryakıt stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

Perşembe, 10 Haziran

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 11 Haziran

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, yazdığı emtia yahut menkul değerlerde konum sahibi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku