Deutsche Bank: TL’de hedefimize ulaştık

0

Deutsche Bank, Mayıs ayında açıkladıkları Türk lirasında uzun pozisyonlanma tavsiyelerini Jackson Hole toplantısından sonra geri çektiklerini söyledi.

Türk lirasının Ağustos ayında değer kaybetmesini beklediklerini belirten banka, Türk lirasının beklenenden iyi performans gösterdiğini fakat toparlanmanın sürdürülebilirliği ile ilgili şüpheleri olduğunu vurgulayarak şu anlık kur hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Turizmin de Türk lirasının sürpriz yükselişinde etkili olduğunu ifade eden Deutsche Bank, bunun fena olmayan yabancı portföy girişleriyle beraber Türkiye’nin ödemeler dengesini ve kur seviyesini desteklediğini belirtti.

Türk lirasının yükselişinin ardındaki ikinci yükselişin carry fırsatlarını değerlendirmek için yapılan girişlerin oluşturudğunun altını çizen banka, küresel kur oynaklığının azalmasıyla liranın yaz boyunca cazibesinin çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Ağustos ayında enflasyonun yüzde 18,7 olmasını beklediklerini belirten Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sınırlı bir parasal sıkılaşma alanı olduğunu, makro ihtiyati tedbirlere başvurmanın kredi büyümesi ve dolarizasyon ile ilgili daha önce karışık sonuçlara neden olduğunu vurguladı.

Deutsche Bank’tan TL tavsiyesi

Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, artan enflasyonun TCMB’nin faiz indirimi yapma ihtimalini azaltarak kısa vadede TL için pozitif olabileceğini ve bu pozitifliğin tamamen carry trade’den kaynaklandığının altını çizmişti.

“Daha önceki dönemlere baktığımızda artan enflasyon ekonomi için kötü olsa da faiz indirimi ihtimalini sınırladığı için kısa vadede TL için pozitif. TCMB faizleri indiremez, yabancı pozisyonları hafif, carry yüksek ve değerleme hala ucuz gözülüyor” diyen Wietoska, TL’nin yüksek carry trade fırsatından yararlanarak iyi bir yaz geçireceğini ama yılın geri kalanında zayıflamaya devam ederek 9,00 seviyesinin üzerine çıkabileceğini söylemişti.

“TCMB için önümüzdeki 2 ay zorlu geçecektir”

Temmuz ayı enflasyon verisinden sonra Bloomberg HT ile yorumlarını paylaşan Wietoska TCMB’nin faiz indirim patikasıyla ilgili beklentilerini şöyle belirtmişti:

“Merkez Bankası kararı beklentiler dahilinde geldi, kimse buna şaşırmadı. Karar öncesinde piyasalarda gevşeme döngüsüne erken başlanacağına ilişkin bazı endişeler vardı. Son gelen enflasyon verisi yukarı yönlü gitti ve çoğu ekonomist hiçbir hareket beklemiyordu. Odaklanılan şey metindi. Politika faizi enflasyonun üzerinde belirleme cümlelerinin çıkarılmasından korkuluyordu. Karar sonrasında TL’de ralli gördük. TCMB’nin şahin tarafta ılımlı bir şekilde sürpriz yaptığını söyleyebilirim. Açıklama metni daha önceki toplantılara benzer geçti.

Hepimiz biliyoruz ki hedef faizleri indirmek. Ne kadar erken olursa iyi olur ancak enflasyonun buna izin vermesi gerekiyor. Enflasyon önümüzdeki 2 ay boyunca daha da artabilir. Bizim tahminimiz enflasyonun yüzde 19,2’ye gitmesi yönünde. Bu noktada Merkez Bankası’nın faizleri artırması gerekecek. Merkez Bankası için önümüzdeki 2 ay zorlu geçecektir. Bizim ana senaryomuz Kasım’da bir faiz indirimi ve Aralıkta bir faiz indirimi yönünde. Ancak Aralık’ta 50 baz puan olacaktır”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku